Poniedziałek, 7 stycznia 2013
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru345
Ledwo przycichła awantura dotycząca preferencji seksualnych Marii Konopnickiej, a już zaczęła się nowa. Tym razem jej bohaterem stał się Adam Włodek, pisarz, tłumacz, ideowy komunista, opiekun młodych w ZLP i przez parę lat mąż Wisławy Szymborskiej. Podobnie jak w przypadku autorki „Roty” na temat krakowskiego pisarza wypowiedzieli się już wszyscy. W eterze, na wizji, na papierze i w internecie głos zabrali politycy, pisarze, dyrektorzy państwowych instytucji, dyżurni stróże moralności, publicyści, cykliści, filateliści i na koniec tzw. normalni obywatele, odpytywani w sondach ulicznych przez dziennikarzy. O ile jednak pytanie o to, czy Maria Konopnicka, matka tuzina dzieci i żona zabiedzonego ich opiekuna mogła być lesbijką, w dobie modnych ostatnio rozmaitych „coming outów” jakoś niespecjalnie wpłynęło na ogólny obraz literatury polskiej, o tyle sprawa donosu Adama Włodka do UB – na jego kolegę Macieja Słomczyńskiego – wywołała reakcje znacznie bardziej rozchwiane emocjonalnie. Trudno rozstrzygnąć co gorsze: homoseksualizm czy donosicielstwo, ale w opinii wielu spośród tych, którzy publicznie zabrali na ten temat głos, różnicy nie ma: jedno i drugie jest równie obleśne i naganne moralnie. Postulat, żeby w całej Polsce zmienić nazwy ulic Marii Konopnickiej, w setkach szkół pościągać tablice patronackie z jej imieniem, a przy okazji wyrzucić ją na śmietnik historii, wszak „nie będzie lesbijka pluła nam w twarz” – …
Wyświetlono 25% materiału - 208 słów. Całość materiału zawiera 835 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się