Wtorek, 22 grudnia 2009
Rynek książki po 1989 roku
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru263
Już w 1988 roku, wraz z liberalizacją przepisów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, zaczęły powstawać prywatne oficyny. Prawdziwy boom wydawniczy nastąpił jednak w drugiej połowie 1989 roku i na początku 1990. Budowany przez lata system nakazowo-rozdzielczy już nie funkcjonował, szybko zniesiono cenzurę, a zamiast limitów na papier pojawił się wolny rynek, na którym każdy miał szansę odnieść sukces, ale i podejmował ryzyko ekonomicznej porażki. Początek lat 90. to tzw. handel „stolikowy”, czyli niekontrolowana sprzedaż książek na ulicach dużych miast. Tytułów często publikowanych z naruszeniem praw autorskich, przez firmy-krzaki, odbijanych na powielaczu, byle jak tłumaczonych. Ale też nagle dla polskiego czytelnika otworzył się rynek popularnej literatury angloamerykańskiej, a książki takich autorów, jak: Ludlum, Forsyth czy MacLean osiągały nakłady liczone w setkach tysięcy egzemplarzy. Szybko też zaczęły wyłaniać się prężne firmy prywatne: Amber, Rebis, Phantom Press, GiG i inne. Potęgą stała się oficyna BGW, kojarzona z dawną komunistyczną Centralą Związków Zawodowych. Sporo tytułów ukazywało się nakładem Orbity, spółki będącej polsko-radzieckim joint venture. Rozsypywały się dawne, budowane od połowy lat 50. struktury dystrybucji. Księgarnie Domów Książki przejmowali ich dawni pracownicy, w rezultacie część regionalnych przedsiębiorstw albo uległa zupełnej likwidacji, albo znacznemu okrojeniu. Zresztą same Domy Książki także szybko zostały sprywatyzowane (do wyjątków należały Wrocław czy Warszawa). Już w 1992 roku rozpadła się Składnica Księgarska, a w zajmującej się importem i eksportem książek oraz organizacją imprez targowych Ars Polonie rozpoczęto proces prywatyzacji. Dawne podziemne wydawnictwa, jak: Nowa, Krąg, Wolumen czy Rytm zostały zalegalizowane. Nie odniosły jednak w wolnorynkowej gospodarce sukcesów. Osoby powiązane z drugim obiegiem …
Wyświetlono 25% materiału - 250 słów. Całość materiału zawiera 1003 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się