Wtorek, 4 września 2012
Stefano Redaelli
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru8/2012
Proszę powiedzieć – ile kilometrów pan już przebiegł? Chyba więcej niż tytułowe trzydzieści? Raz przebiegłem cały maraton, tak że wiem o czym pisałem. Ale biegam właściwie cały czas, regularnie, trzy-cztery razy w tygodniu. Z książki wynika, że dla pana bieganie to coś więcej niż tylko wysiłek fizyczny, lecz także powód do bardzo ciekawych refleksji. Gdyby pan nie biegał, do takich refleksji by nie doszło? To dobre pytanie. Człowiek w momencie kryzysowym, na tym symbolicznym trzydziestym kilometrze, jest zmuszony do zmierzenia się z ważnymi pytaniami. Są różne drogi do szukania odpowiedzi, a maraton, zmaganie fizyczne i psychiczne, bardzo w tym pomaga. Bez wymiaru walki z fizycznością może bym nie doszedł do takich przemyśleń. Wysiłek fizyczny, zmuszenie się do przełamania w momencie kryzysu w tym pomaga, ale przecież nie koniecznie trzeba biegać maraton. Można pływać, wspinać się po górach… Tak, zwłaszcza wspinanie po górach ma dodatkowo wydźwięk metafizyczny. Jednak potrzebny jest wysiłek fizyczny, bo przecież nie ma zdrowia psychicznego, duchowego, bez zdrowia fizycznego. Nad ciałem musimy pracować. Mam takie wrażenie, że wykorzystuje pan bieganie jako pretekst do przekazania swoich przemyśleń, które czasem słyszymy w kościele jako swego rodzaju wskazówki na życie. Występuje pan w roli kaznodziei? Nie wiem czy cieszyć się z tego czy nie. Dla mnie literatura jest czymś więcej. Wybrałem ją, bo uważam, że poprzez literaturę można zadawać głębokie pytania i ma się również prawo do poszukiwania odpowiedzi. Nie lubię literatury, która się narzuca. Powinna tylko podsuwać pytania i nie unikać odpowiedzi. Słyszałem już opinie o mojej książce, że jest ideologiczna, bo stawia na wartości, ale …
Wyświetlono 25% materiału - 256 słów. Całość materiału zawiera 1024 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się