Piątek, 20 marca 2020
TYLKO 30 SŁÓW O SOBIE
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 518 (5/2020)
Gdy Olcha Sikorska wymyśliła „polską Bolonię”, czyli Poznańskie Spotkania Targowe – Książka dla Dzieci i Młodzieży, których pierwsza edycja odbyła się w 2002 roku, zwróciła się do Bohdana Butenki z prośbą o zaprojektowanie plakatu targów, co wielki mistrz ilustracji niezwłocznie uczynił, obdarzając nas świetną grafiką, a jej istotnym elementem był Pegazik wzorowany na rzeźbie wieńczącej gmach Opery w Poznaniu. Potem jeszcze mistrz zaprojektował statuetkę Pegazika, którą od 2005 roku otrzymują laureaci prestiżowej targowej nagrody. I od początku poznańskiej imprezy Bohdan Butenko był co roku na niej obecny, spotkał się z młodymi czytelnikami i wielbicielami jego twórczości. W tym roku na Poznańskich Targach Książki Bohdana Butenki po raz pierwszy zabrakło, co dla jego przyjaciół było trudne do zaakceptowania. Tak jak nie mogli uwierzyć, gdy dotarła do nich wiadomość, że zmarł 14 października ubiegłego roku w wieku 88 lat, bo przecież był „zawsze” i towarzyszył ze swoją twórczością kolejnym pokoleniom. W tej sytuacji grono przyjaciół Bohdana Butenki spotkało się 5 marca na tradycyjnym „Czwartku Literackim” w poznańskim Pałacu Działyńskich. Tytuł tegorocznego spotkania brzmiał: „Bohdan Butenko. Architekt książki, mistrz ilustracji”. Spotkanie prowadziła Grażyna Wrońska z Radia Poznań, a wspierały ją Ewa Gruda i Anita Wincencjusz-Patyna. – Nie mogę witać wszystkich po kolei, bo znajdujemy się w gronie ludzi, którzy się wszyscy znają i w związku z tym jest to bardzo miłe spotkanie towarzyskie – powiedziała Grażyna Wrońska, ale następnie powitała Katarzynę Kamińską, dyrektorkę Wydawnictwa Miejskiego Posnania, Joannę Grabiańską, wdowę po Januszu Grabiańskim, słynnym ilustratorze, Olchę Sikorską, „która wymyśliła targi książki”, Jolantę Piasecką z poznańskiej księgarni …
Wyświetlono 25% materiału - 252 słów. Całość materiału zawiera 1010 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się