Poniedziałek, 25 września 2006
Książka i prawo
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru9/2006
W poprzednim odcinku naszej wędrówki przez praktyczne zagadnienia prawa pracy mowa była o sytuacjach drastycznych z punktu widzenia pracodawcy, a mianowicie o okolicznościach, które dają pracodawcy podstawę do zwolnienia pracownika w tzw. trybie natychmiastowym, a więc bez zachowania okresu wypowiedzenia. Często jednak tak się dzieje, że pracownik nie dopuści się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, ani też nie zajdą inne okoliczności pozwalające pracodawcy na rozwiązanie umowy o pracę w tym „przyspieszonym” trybie, a jednak pracodawca nie jest z pracownika zadowolony i chce się z nim rozstać. W takiej sytuacji musi sięgnąć po najczęściej stosowany tryb „rozłąki” na linii pracodawcapracownik – rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem. Jaką umowę można wypowiedzieć Jednak nie każdą umowę o pracę można wypowiedzieć. Zgodnie z generalną zasadą wypowiedzieć można umowę zawartą na okres próbny oraz umowę zawartą na czas nieokreślony. Co do umów na czas określony oraz na czas wykonania określonej pracy obowiązuje tzw. reguła niewypowiadalności. Nie jest ona jednak pozbawiona wyjątków. Przede wszystkim umowę zawartą na czas określony można rozwiązać po spełnieniu dwóch warunków: 1. została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy (dłuższy nawet o 1 dzień!), 2. strony przy jej zawieraniu przewidziały taką możliwość. Różnice w sytuacji dwóch pracowników zatrudnionych na czas określony dobrze ilustruje poniższy przykład: W Wydawnictwie X zatrudniono 2 osoby w dziale promocji – Genowefę P. na okres 6 miesięcy oraz Kunegundę K. na okres …
Wyświetlono 25% materiału - 226 słów. Całość materiału zawiera 905 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się