Piątek, 18 grudnia 2015
Ogólnopolska Baza Księgarń
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru420
Od kilku miesięcy Polska Izba Książki we współpracy z Instytutem Książki tworzy projekt o nazwie Ogólnopolska Baza Księgarń. Jedno z pierwszych branżowych spotkań tegorocznych krakowskich targów książki poświęcone było prezentacji założeń tej inicjatywy i relacji z prowadzonych prac. Przypomnijmy tylko, że w praktyce gromadzeniem z rynku danych do bazy zajmuje się Biblioteka Analiz. - Mimo pewnego optymizmu, który zdaje się towarzyszyć nam w ostatnim okresie w branży wcale nie jest dobrze. Zaczęliśmy liczyć księgarnie i na razie nie wypada to zbyt pozytywnie. Miejmy nadzieję, że OBK da podstawy do uczynienie pierwszego kroku na drodze do uznania księgarń instytucjami kultury, bo tego te podmioty bardzo potrzebują. Naszym zadaniem jest nie tylko opisanie księgarń istniejących, ale także wskazanie obszarów, na których księgarń brakuje - stwierdził rozpoczynając spotkanie Włodzimierz Albin, prezes PIK. Reprezentant drugiego z inicjatorów projektu, dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden mówił z kolei: - Oczywiście można powiedzieć, że z rynkiem książki i czytelnictwem w Polsce nie jest najlepiej. Od wielu lat IK stara się przeciwdziałać tym negatywnym tendencjom. Od lat podnosimy z sukcesami biblioteki, z których wiele znajdowało się w bardzo złej sytuacji. Tymczasem obecnie to księgarnie są najbardziej zaniedbanym segmentem branży książkowej, tak ważnej dla rozwoju kulturalnego społeczeństwa. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który obejmuje wiele segmentów, pojawił się silny impuls do działania na rzecz wsparcia księgarń. Jednak żeby budować sensowne i wydajne programy wsparcia trzeba mieć możliwie pełny, rzeczywisty obraz tego jak wygląda sieć księgarń w Polsce. Drugim z projektów, który już realizujemy jest Polska Akademia Księgarstwa zapoczątkowana wyjazdem studyjnym na Targi do Frankfurtu. Mam nadzieję, że w perspektywie kilku lat powstanie grono ludzi, którzy legitymując się dyplomem PAK, będą poważnie traktowani przez władze samorządowe i państwowe. Chodzi nam też m.in. o to, by zawód księgarza uczynić zawodem pożytku publicznego. Role głównego referenta bieżącej sytuacji OBK przypadła Ewie Tenderendzie-Ożóg z Biblioteki Analiz, która przypomniała m.in., że OBK jest projektem nieodpłatnym i ogólnodostępnym, który obejmuje księgarnie tradycyjne, jednak w przyszłości planowane jest również włączenie księgarń internetowych i innych typów punktów sprzedaży książek drukowanych. Baza skierowana jest do czytelników, a …
Wyświetlono 25% materiału - 340 słów. Całość materiału zawiera 1363 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się