Poniedziałek, 14 grudnia 2009
Salon "Polityki" o "nowym" prawie autorskim
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru262
1 grudnia w ramach Salonu „Polityki” odbyła się dyskusja pod prowokacyjnym tytułem „Czy nasze dzieci są przestępcami?”, która towarzyszyła wydanej niedawno nakładem Wydawnictw Akademickich i Profesjonalnych książce „Remiks. Aby sztuka i biznes rozkwitały w hybrydowej gospodarce” autorstwa Lawrence’a Lessiga. W debacie udział wzięli: prof. Wiesław Godzic (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej – współorganizator, razem z WAiP, imprezy), dr Ewa Wójtowicz (ASP w Poznaniu), dr Alek Tarkowski (Creative Commons Polska/ICM UW) i Łukasz Gołębiewski (Biblioteka Analiz). W roli prowadzącego wystąpił Edwin Bendyk („Polityka”). „Inspiracją do napisania tej książki jest wojna o prawa autorskie, przez którą ludzie prawomyślni rozumieją nie wojnę przeciwko prawom autorskim prowadzoną przez piratów, lecz wojnę przeciwko piractwu, które »zagraża przetrwaniu« określonych ważnych branż amerykańskiego przemysłu. Ta wojna ma również ważny cel. Prawo autorskie jest według mnie niezbędne, żeby kultura mogła normalnie się rozwijać. Odpowiednio zrównoważony system jest nieodzowny, żeby zachęcać do pewnych rodzajów twórczości. Bez niego nasza kultura byłaby znacznie uboższa. Mając taki system tworzymy motywacje do produkcji nowych wspaniałych utworów, które w przeciwnym razie by nie powstały” – pisze we wstępie Lessig. Współczesna kultura straciłaby wiele, gdyby pozbawiona …
Wyświetlono 25% materiału - 180 słów. Całość materiału zawiera 721 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się