środa, 19 czerwca 2013
Na-molny książkowiec
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru6/2013
W redakcji miesięcznika „Wydawca”, który akurat wtedy prowadziłem, zastanawialiśmy się, co zrobić z rządowym projektem wprowadzenia podatku VAT na książki. Plany Ministerstwa Finansów nie pozostawiały złudzeń, nowy podatek miał objąć wszystkie odmiany i rodzaje działalności rynkowej. Zatem książki ex definitione również wpadały w ostrza VAT-owskich nożyc, co musiałoby nieuchronnie skutkować podwyżką cen druków zwartych sprzedawanych w Polsce. Wpadłem na pomysł, aby uderzyć bezpośrednio do odpowiedniego wiceministra, czyli do Witolda Modzelewskiego. Przyjął mnie. W tak zwanej „ciszy gabinetu” Modzelewski wysłuchał uważnie argumentów, jakie podnosiła branża i obiecał się zastanowić. – „Ostateczną decyzję – oznajmił – podejmę po spotkaniu z państwa reprezentantami. Proszę zorganizować takie spotkanie”. Hurra! Zbliżały się Krajowe Targi Książki, impreza sama w sobie warta omówienia. KTK organizowane były na Torwarze, tam „Wydawca” zaprosił Witolda Modzelewskiego oraz wierchuszkę samorządu branżowego. Prowadziłem ten pełen emocji konwentykl, pamiętam gorącą atmosferę. Profesor zdecydował, że wydawcy objęci zostaną zerową stawką podatku VAT. W konsekwencji jego fundamentalna decyzja przyczyniła się do stabilizacji rodzącego się po 1989 roku nowoczesnego krajowego rynku książki. Od tej pory nie pozwalam na profesora Modzelewskiego powiedzieć złego słowa. Pamiętam, ile mu polska książka zawdzięcza. Rynek książki w nowym systemie dopiero się rodził, każdy więc dzień przynosił kolejne zmiany. Do zasadniczych problemów zaliczyłbym wówczas dezynwolturę licznych wydawców, z rozmaitych powodów nie dbających, aby zarejestrować swe publikacje i przesłać do odpowiednich bibliotek egzemplarze obowiązkowe. W rezultacie nikt właściwie nie miał pojęcia, co się z …
Wyświetlono 25% materiału - 231 słów. Całość materiału zawiera 927 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się