środa, 9 grudnia 2020
Rozmowa z Ewą Pągowską, autorką książki „Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów”
Zdarzyło ci się kiedyś słyszeć głosy? Nie. Pytam, bo profesor Agacie Szulc, jednej z twoich rozmówczyń, też nie. Badania jednak pokazują, że około 10 proc. osób słyszy je przynajmniej raz w życiu. Jeśli słyszymy głosy, to znaczy, że mamy się bać? Nie głosów, tylko tego, że to może być objaw np. schizofrenii? Głosy rzeczywiście mogą być objawem różnych zaburzeń psychicznych, także schizofrenii, i chorób somatycznych, ale czasem pewnie zdarza się, że ktoś coś tak intensywnie przeżywa, że już nie wie, czy słyszy głosy, czy własne myśli. O to, jak je odróżnić, pytałam właśnie prof. Szulc, która jest cenioną specjalistką od schizofrenii. Tłumaczyła, że myśli słyszymy tak, jakbyśmy sami je wypowiadali, a głosy często sprawiają wrażenie dobiegających z zewnątrz, tak jakby ktoś inny do nas mówił, czasem przeciwnej płci. Jeśli zdarzyło nam się usłyszeć głosy raz czy dwa i np. towarzyszyły one silnemu stresowi lub infekcji, to – jak mówiła moja rozmówczyni – nie jest jeszcze powód do niepokoju. Gdy jednak głosy się powtarzają, koniecznie trzeba pójść do lekarza. Jakie mity, o których wcześniej słyszałaś, obalili twoi rozmówcy? Może nie mitem, ale powszechnym przekonaniem jest to, że już się nie stosuje elektrowstrząsów. Tymczasem ten zabieg wykonuje się w 20 ośrodkach w Polsce. Bardzo się jednak różni od tego, który przeprowadzano kilkadziesiąt lat temu i który znamy chociażby …
Wyświetlono 25% materiału - 208 słów. Całość materiału zawiera 833 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się