Piątek, 25 maja 2007
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru5/2007
Znamy już wyniki organizowanego przez brytyjskiego „Booksellera”, adresowanego w przeważającej mierze do dystrybutorów tygodnika o rynku wydawniczo-księgarskim, konkursu o Diagram Prize, zmagań nietypowych, bo wyróżniających nie treść, a jedynie tytuł książki. Im dziwniejszy, tym lepiej – nie od rzeczy będzie powiedzieć „głupszy”, bo za taki uważam laureata z 2004 roku: „Bombproof your horse”, czyli „Zabezpiecz swego konia przed bombami”. Szczerze mówiąc, ubiegłoroczny zwycięzca był chyba lepszy: „People who don’t know they’re dead: How they attach themselves to unsuspecting bystanders and what to do about it” – „Ludzie, którzy nie wiedzą, że są martwi: Jak łączą się z niczego nie podejrzewającymi gapiami i co z tym począć”. Przyznaję, że dzieła nie znam, ale sądząc z liczby zombies napotykanych na ulicach wydaje się ono być na czasie. W tym roku zwyciężyła praca wręcz naukowa: „The stray shopping carts of Eastern North America. A guide to field identification” (Abrams Image) to przewodnik do oznaczania i właściwego klasyfikowania bezpańskich wózków na zakupy (znamy je z hipermarketów). Julian Montague, autor książki, poświęcił sześć lat na jej przygotowanie. Przemierzał z aparatem miasta i miasteczka wschodniego wybrzeża USA, odważnie zapuszczał się w zakazane dzielnice, wchodził w zaułki, wyczekiwał na przystankach autobusowych, zwiedzał parkingi, wysypiska śmieci, zapuszczone ogródki. Efektem jest przydatny każdemu mieszczuchowi robiącemu zakupy w marketach przewodnik, dzięki któremu można łatwo rozpoznać porzucony wózek i zaliczyć go do przynależnej mu kategorii, np. „zostawiony umyślnie”, „nie zwrócony przez roztargnienie” czy „ofiara wandalizmu”. Nagrodzony tom znajdzie się zapewne teraz przy każdej kasie, między gumą do żucia a prezerwatywami. Głos na zwycięzcę mógł oddać każdy, to konkurs równie demokratyczny jak audiotele. Listę tytułów zamieszczoną na stronie www.bookseller.com czytało ponad 5,5 tys. osób, 1866 …
Wyświetlono 25% materiału - 273 słów. Całość materiału zawiera 1095 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się