środa, 3 listopada 2021
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 556 (19/2021)
Po dziesięciu miesiącach walki z Covid-19 we wtorek 19 października w  wielu 64 lat zmarł Tadeusz Żochowski, którego pamiętamy z lat, gdy był syndykiem masy upadłości Składnicy Księgarskiej, firmy dystrybucyjnej, jaka w poprzednim systemie miała wyłączność w sferze hurtu księgarskiego, a  po restrukturyzacji został jej dyrektorem, a następnie prezesem. Tadeusz Żochowski urodził się w 1957 roku w Warszawie. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie aplikację sędziowską. Przez pięć lat wykonywał zawód sędziego, najpierw orzekał w wydziale cywilnym, potem w gospodarczym. W 1992 roku odszedł z sądu, a po uzyskaniu wpisu na listę radców prawnych otworzył indywidualną kancelarię; został również syndykiem mas upadłości, do czego był osobą jak najbardziej kompetentną – to właśnie Tadeusz Żochowski jako sędzia, a potem także przewodniczący wydziału gospodarczego, otwierał pierwsze upadłości w Warszawie. Od 1995 roku Tadeusz Żochowski należał również do korporacji adwokatów. Pod koniec 1992 roku został syndykiem upadającej Składnicy Księgarskiej. Wkrótce okazało się, że syndyk stał się dla niej mężem opatrznościowym. Składnica Księgarska to jedyny w Polsce przypadek, gdy przedsiębiorstwo państwowe w upadłości spłaca długi, zawiera układ z wierzycielami, po czym staje się jednoosobową spółką Skarbu Państwa, a więc de facto wychodzi z upadłości. W dużej mierze taki stan rzeczy przedsiębiorstwo zawdzięczało talentom negocjacyjnym Tadeusza Żochowskiego. Na wniosek załogi został zarządcą menedżerskim Składnicy. Funkcję tę sprawował do końca 1998 roku, po czym został tymczasowym kierownikiem, aby wreszcie w wyniku komercjalizacji zostać prezesem nowopowstałej jednoosobowej spółki Skarbu Państwa. Zapytany o tajemnicę …
Wyświetlono 25% materiału - 238 słów. Całość materiału zawiera 953 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się