Wtorek, 10 kwietnia 2007
Wiele książek, wiele problemow
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru192
29 marca podczas XII Targów Edukacyjnych Edukacja w Kielcach odbyła się konferencja „Aktualne problemy prawa autorskiego – reprografia, archiwa, digitalizacja”. Jej organizatorami byli: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka z Kielc, Biblioteka Analiz oraz Targi Kielce. Konferencję otworzyła Marta Podgórska, dyrektor PBW, zaś merytorycznie prowadziła Joanna Hetman z Kancelarii Patrimonium. Podczas konferencji skoncentrowano się na praktycznych zagadnieniach prawa autorskiego mających znaczenie dla funkcjonowania bibliotek. Omówiono dwie grupy zagadnień mieszczących się w ramach instytucji licencji ustawowej – kwestie związane z dozwolonym użytkiem osobistym z uwzględnieniem przede wszystkim zjawiska reprografii oraz kwestie dozwolonego użytku publicznego na przykładzie tzw. przywileju bibliotecznego. Omówiono zmiany tych przepisów na przestrzeni ostatnich kilku lat oraz aktualny stan prawny, wskazując kierunki rozwiązywania problemów wypływających z bibliotekarskiej praktyki. Atmosfera na sali była bardzo ożywiona – okazuje się, że zapisy ustawy o prawie autorskim nie ułatwiają bibliotekarzom życia, rodząc wiele wątpliwości. Dzielono się problemami zaczerpniętymi z praktyki, choć nie na wszystkie pytania można było udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Organizatorzy zapowiedzieli wstępnie, że tego typu spotkania będą kontynuowane. Licencja ustawowa w bibliotece Prawo autorskie ma wpływ na wiele aspektów bibliotecznej praktyki. Większość tych zagadnień można jednak sprowadzić do jednego wspólnego mianownika – instytucji licencji ustawowej. Licencja ustawowa to wyłom w monopolu przyznanym …
Wyświetlono 25% materiału - 197 słów. Całość materiału zawiera 791 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się