Wtorek, 3 marca 2015
Między wierszami
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru2/2015
Kultura zeszła do podziemia – charakteryzował minione ćwierćwiecze w Polsce prof. Edmund Wnuk Lipiński, którego „autobiografia subiektywna w sensie ścisłym” pt. „Światy równoległe” (Prószyński i S-ka) trafiła do księgarń tydzień po śmierci jej autora. Planowane spotkanie promocyjne nie doszło więc do skutku. Naukowiec, rodem z Pomorza, podczas studiów na Uniwersytecie Warszawskim poznał Jacka Kuronia. Za jego pośrednictwem kilkakrotnie spotykał się z młodzieżą licealną, „pośród której rej wodził drobny blondynek, jąkający się trochę, a mimo to szalenie gadatliwy. Nie przypadł mi specjalnie do gustu, bo sprawiał wrażenie, jakby pozjadał wszystkie rozumy. Nazywał się Adam Michnik”. Niejako z przyczyny politycznej autor popełnił też tryptyk science-fiction: „Czy gdyby Gierek odniósł gospodarczy sukces, Polacy przestaliby się upominać o wolność? Czy – ogólniej – człowiekowi do dobrego życia wystarcza odpowiedni poziom konsumpcji czy wolności? Czy Gierek byłby w stanie uczynić z Polaków zadowolonych niewolników, jeśli pozwoliłby na rozwój gospodarski rynkowej? W tamtym systemie nie było możliwe przeprowadzenie socjologicznych badań na ten temat. A jednak sprawa nie dawała mi spokoju. Ciekawiło mnie zwłaszcza, jak mogłoby wyglądać względnie zamożne społeczeństwo, w którym nie ma wolności. …
Wyświetlono 25% materiału - 178 słów. Całość materiału zawiera 712 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki