Wtorek, 22 kwietnia 2008
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru219


Powoli dobiega końca druga edycja studiów Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa i Biblioteki Analiz. Przed studentami jeszcze jeden zjazd i egzaminy końcowe. Słuchacze muszą zaliczyć siedem przedmiotów oraz zdać dwa egzaminy. Do wyboru mają dystrybucję i logistykę w wydawnictwie, podstawowe zagadnienia z edytorstwa i typografii, public relations, prawo autorskie, promocję, redakcję językową publikacji oraz zarządzanie wydawnictwem. Choć do dnia egzaminów (11 maja) jest jeszcze trochę czasu, już od początku drugiego semestru można wyczuć podwyższone emocje. Nic w tym jednak dziwnego, ponieważ zarówno organizatorzy studiów, jak i wykładowcy trzymają wysoko poprzeczkę.

Zanim jednak ocenie poddani zostaną studenci, wcześniej sami mieli szansę ocenić zarówno wykładowców, jak i organizację pierwszego semestru. Na 29 słuchaczy anonimową ankietę wypełniło 24. Najwyższe noty uzyskali: dr Iwona Burkacka (redakcja językowa publikacji), Joanna Hetman-Krajewska (prawo), Anna Rucińska-Barnaś (obrót prawami autorskimi), Marek Jaworski (finanse w wydawnictwie) i Piotr Dobrołęcki (instytucje, targi i media na rynku książki). Bardzo dobre oceny wystawiono także kierownikowi studiów. Pochwalono nas za dostęp do informacji o studiach i dobór wykładowców.

Na pierwszym semestrze najbardziej podobał się studentom bezpośredni kontakt ze specjalistami z branży, całościowe podejście do problematyki rynku książki oraz miła atmosfera i dobra organizacja. Nieprzychylne opinie dotyczyły zaś warunków lokalowych (zbyt małe sale w WWSH), zbyt wczesnej pory rozpoczęcia zajęć w niedzielę (godz. 9), braku przerwy obiadowej i zbyt małej liczby godzin poświęconych nabywaniu i sprzedaży praw autorskich oraz finansów w wydawnictwie.

Dziękując za wszystkie wypowiedzi i uwagi, obiecuję, że nie zostaną one zlekceważone i z pewnością posłużą podniesieniu jakości kształcenia.

Ponieważ odebrałam już kilka telefonów od osób zainteresowanych kolejną edycją studiów podyplomowych, informuję, że organizatorzy począwszy od czerwca rozpoczną prace przygotowujące kolejny rok akademicki, który tradycyjnie rozpocznie się w październiku. O terminie i warunkach rekrutacji będziemy na bieżąco pisać, zarówno na łamach Biblioteki Analiz, jak i na stronach serwisu Rynek-Ksiazki.pl.

Autor:
ANNA PIETRUCZAK
KIEROWNIK STUDIÓW PODYPLOMOWYCH
„EDYTORSTWO I RYNEK KSIĄŻKI”