Wtorek, 15 kwietnia 2025
Smartfony, tablety, laptopy powinny być objęte opłatą
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 639 (7/2025)
Stowarzyszenie Filmowców Polskich – Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych (SFP-ZAPA) może liczyć na odszkodowanie od skarbu państwa z tego tytułu, że opłata reprograficzna nie obejmuje m.in. smartfonów, laptopów i tabletów. Organizacja chce, by temat wrócił do prac legislacyjnych. To także jest istotne dla branży książkowej. 10 lutego Sąd Okręgowy w Warszawie wydał przełomowy dla branży filmowej wyrok w sprawie odszkodowania z tytułu tzw. czystych nośników. Uznał za usprawiedliwione „co do zasady” roszczenie SFP-ZAPA o wypłatę zadośćuczynienia z tytułu niezapewnienia przez państwo polskie godziwej rekompensaty dla twórców i producentów za korzystanie z ich utworów w ramach dozwolonego użytku osobistego. Sąd zajmie się teraz wyliczeniem dokładnej kwoty odszkodowania. Wyrok jest nieprawomocny. Jak wskazuje SFP-ZAPA, polskie prawo od lat pozwala każdemu bezpłatnie wykorzystywać filmy i seriale pochodzące z legalnych źródeł na własny użytek, bez konieczności uzyskiwania zgody autorów czy producentów. Taka możliwość sprawia, że część widzów rezygnuje z płatnych form dostępu do treści. Jednocześnie obowiązujące przepisy nie zapewniają twórcom i producentom odpowiedniej rekompensaty za to, że ich dzieła są wykorzystywane w ramach tzw. dozwolonego użytku. Jest to sprzeczne z unijną dyrektywą z 2001 roku, która nakazuje państwom członkowskim wprowadzenie mechanizmów wynagradzania autorów w takich sytuacjach. Brak takich rozwiązań powoduje, że branża filmowa ponosi co roku wielomilionowe straty. W Europie wspomniana rekompensata jest zapewniania poprzez sprawnie działający i powszechnie akceptowany system poboru opłaty z tytułu tzw. czystych nośników (w mediach określanej też jako opłata reprograficzna). Jest ona pobierana od urządzeń, które umożliwiają każdemu z nas …
Wyświetlono 25% materiału - 241 słów. Całość materiału zawiera 967 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się