środa, 11 października 2023
Zdanie, powtarzane przez naukowców jak mantra, w kontekście panujących obecnie coraz bardziej niestabilnych pogód, staje się wciąż mocniejsze i jeszcze bardziej wyraziste niż dotąd: „Zachodzą poważne obawy, że Homo sapiens zapoczątkował to, co nazywa się szóstą masową zagładą, wydarzeniem o rozmiarach podobnych do pięciu wielkich kataklizmów, które wystąpiły pod koniec permu, kredy, ordowiku, triasu i dewonu…”. Czym się skończy antropocen, nie wiadomo, nawet jeśli sygnały niepokoją. Autor „[Bardzo] krótkiej historii życia na Ziemi. 4,6 miliarda lat w dwunastu rozdziałach” Henry Gee zdaje się być co prawda optymistą, tylko co nam właściwie zostaje poza optymizmem? Notabene tom, opublikowany przez wydawnictwo Zysk i S- -ka (Poznań 2023), napisany został ze swadą i bardzo pouczająco. Zręcznie przemieszcza się mentalnie wzdłuż i wszerz wszystkich tych miliardów lat uwypuklonych w tytule: „[Bardzo] krótkiej historii…”. Jedno wydaje się niepodważalne, kryzys klimatyczny trwa. Czy zastąpią nas roboty lub cyborgi (nazwijmy je elegancko istotami z rzędu homo ciberneticus), ludzie z wbudowaną sztuczną inteligencją, to się nie tak długo pewnie okaże. Gdyby tak się stało, zapewne perypetie ze wzrostem temperatur przestaną mieć podstawowe regulacyjne znaczenie. Tylko co nam po tym?! Okażemy się prędko następną formacją przeszłości. I staniemy się wdzięcznym polem do interpretowania przez następców, rozpatrujących historię ludzkiego minionego gatunku. Jeśli w ogóle reprezentanci świata siódmej masowej zagłady, która z czasem niewątpliwie nastąpi także dla nich, będą mieli ochotę nas jakoś poważniej rozpatrywać. Tak sobie wzdycham. Nie jojczę, nie rwę włosów z łepetyny, a porządnie napisaną rozprawkę pana Gee, paleontologa i biologa ewolucyjnego, członka redakcji „Nature”, chętnie polecam czytelnikom, zwłaszcza tym bez dogłębnych kompetencji w tematyce przekształceń życia na Ziemi. Tym zaś, którzy posiadają porządne wykształcenie i wprawę w lekturze tekstów naukowych, zawsze przyda się do własnych studiów potężna bibliografia. Oraz przypisy. Nieustanie powtarzam: te elementy w dużej mierze określają wartość każdej książki non …
Wyświetlono 25% materiału - 279 słów. Całość materiału zawiera 1118 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się