Wtorek, 4 kwietnia 2023
WZROST EKSPORTU KSIĄŻEK I PRASY
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 590 (6/2023)
W 2021 roku o 8,8 proc. wzrosła liczba podmiotów zaliczanych do przemysłów kultury i kreatywnych w porównaniu z 2018 roku – wynika z najnowszych danych GUS. Odnotowano 135 tys. przedsiębiorstw, a najliczniej reprezentowaną dziedziną kultury były „Sztuki wizualne” (26,3 proc.), a w dalszej kolejności „Reklama” (24 proc.), „Architektura” (16 proc.) oraz „Książki i prasa” (11,2 proc.). Jak wskazano, w latach 2015–2021 o ponad połowę zmniejszył się jednak udział podmiotów działających w dziedzinie „Książki i prasa”. Natomiast biblioteki stanowią zaledwie 0,1 proc. podmiotów zaliczanych do przemysłów kultury i kreatywnych. Przeważającą większość podmiotów (99,2 proc.) stanowiły mikroprzedsiębiorstwa, skupiające 75,8 proc. pracujących w obszarze przemysłów kultury i kreatywnych. Miesięczne wynagrodzenie brutto na jednego zatrudnionego wyniosło 6 927 zł, tj. o 592 zł więcej niż w 2020 roku i było większe o 994 zł w porównaniu z wynagrodzeniem w przedsiębiorstwach niefinansowych. Podmioty zaliczane do przemysłów kultury i kreatywnych osiągnęły przychody ogółem w wysokości 90,8 mld zł (o 6,3 mld więcej niż w 2020 roku), przy kosztach ogółem wynoszących 77,5 mld zł (o 4,8 mld zł więcej). Odnotowano więc, podobnie jak w latach poprzednich, nadwyżkę przychodów ogółem nad kosztami ogółem w wysokości …
Wyświetlono 25% materiału - 187 słów. Całość materiału zawiera 750 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się