środa, 27 czerwca 2007
Rzecz o Jakubie Wośko
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru6/2007
Król Midas branży wydawniczej. Czego się nie dotknie, zamienia w sukces – nie tylko swój. Warunek jest tylko jeden – trzeba mu dać wolną rękę i możliwość decydowania niemal o wszystkim. Skrępowany zbyt dużymi ograniczeniami, z czasem może zacząć dusić się, bez chwili namysłu składając wypowiedzenie. Kontrowersyjny i zazwyczaj pionierski w chętnie wygłaszanych poglądach („promować należy to, co się sprzedaje”, „w księgarniach klienci prawie w ogóle marek nie rozpoznają”), czym nierzadko irytuje. Choć z czasem i tak zwykle jego wychodzi na wierzch. Gdańszczanin. W tym roku skończy 34 lata. Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Zielonej Górze oraz Podyplomowe Studia Ekonomiczne na Politechnice Gdańskiej. Nim pojawił się w branży sprzątał dworzec kolejowy, wstawiał do sklepów artykuły spożywcze, był wreszcie prywatnym przedsiębiorcą handlującym gdzie popadło konfekcją odzieżową. Do wszystkich zajęć chętnie się dzisiaj przyznaje, traktując je jako ważne doświadczenia życiowe. – Dzięki nim nauczyłem się podchodzić do książki normalnie, jak do towaru, który musi być atrakcyjny i który trzeba umieć sprzedać. Nie raz, ale wiele razy. Bo zadowolony klient wraca – mówi. Jego pierwszą pracą podjętą w branży książkowej było stanowisko osoby odpowiedzialnej za dział handlowy w Gdańskim Wydawnictwie Psychologicznym. – Niesłychany wręcz talent do rozmowy z kontrahentami. Widać było, że się do tego urodził – wspomina go dzisiaj Elżbieta Zubrzycka, prezes i właścicielka oficyny. Z GWP trafił do Warszawy i – na sześć lat – do dynamicznie rozwijającej się wówczas dziecięcej oficyny Wilga. Szlif na …
Wyświetlono 25% materiału - 234 słów. Całość materiału zawiera 939 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki