Wtorek, 24 października 2017
Rozmowa z Kirą Gałczyńską
– W blasku niegasnącej lampy przy drzwiach, jakie do dziś w wiejskich domostwach wskazują drogą zabłąkanym wędrowcom, pojawiają się postacie pokryte patyną czasu, którą pani odkurza. Często są to osoby nietuzinkowe, o niebanalnych życiorysach i dokonaniach. I na nich chciałbym skoncentrować naszą rozmowę. – Bardzo proszę, nie mam nic przeciwko temu, warto je przypomnieć. – Zacznijmy od pani przyjaciółki z dzieciństwa Niny Maksimowej, przy której książkach firmowanych nazwiskiem Lengyel spędziłem niejedną godzinę. – Była moją rówieśniczką, córką zamożnych emigrantów rosyjskich, mieszkających w wielopokojowym lokum eleganckiego domu przy ulicy Długiej w Warszawie. Mieli też drewnianą willę w Świdrze, gdzie spędzali lato. Bywałam pod obydwoma adresami. Nina odwiedziła mnie, kiedy po wojnie trafiłam do Szczecina, a później razem spędziłyśmy wspaniałe wakacje w Ustroniu Morskim, co dokumentuje kilka wyblakłych fotografii. Potem kontakt z Niną jakoś się urwał, a po latach okazało się, że wyjechała z Polski do Szwajcarii, gdzie wyszła na mąż i pod nazwiskiem Lengyel uprawiała ten sam zawód co ja, z tym że specjalizowała się w dziennikarstwie sportowym, a w zasadzie w wyścigach Formuły 1. Pozostaje sekretem, w jakich okolicznościach narodziła się u niej ta fascynacja. Systematycznie relacjonowała zawody i sesje treningowe, rozmawiała z zawodnikami, których niekłamaną sympatię sobie zaskarbiła. Przez lata w prasie polskiej – głównie w „Motorze”, „Przeglądzie Sportowym” i „Kulisach” – zamieszczała korespondencje poświęcone swojej ulubionej dyscyplinie. Opublikowała też w Polsce kilka książek. O tym wszystkim dowiedziałam się, niestety, poniewczasie, gdyż …
Wyświetlono 25% materiału - 233 słów. Całość materiału zawiera 935 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się