Poniedziałek, 4 października 2021
Było to jedenaście lat temu. Pojechałam na spotkanie autorskie na Śląsk i słuchając w aucie Radia Katowice, wpadła mi w ucho audycja z Marianem Makulą o „ślonskiej godce”. Nazwisko Makula nic mi wtedy nie mówiło, ale… szybko okazało się, że jest to popularyzator Śląska i jego kultury. Gdybym nie była pisarką i historykiem sztuki, to z pewnością zostałabym etnografką i regionalistką, bo polska różnorodność zachwyca mnie od dawna, dlatego wtedy, te jedena­ście lat temu, gdy tylko usłyszałam, że powstaje „Wesoła wdówka” Ferenca Lehára uwspółcześniona i po śląsku, napisałam na swoim blogu: „Oj! Jakie to było piękne! Aż w Katowicach, jadąc do Psar, z wrażenia źle skręciłam. W październiku premiera tego cudeńka i tak bym chcia­ła na własne oczy je zobaczyć i na własne uszy usłyszeć”. Zdumienie moje było ogromne, gdy dostałam telefon od Mariana Makuli i zaproszenie na premierę „Wesołej gdowki”. I tak jesienią 2010 roku pojechałam do Bytomia, by w  Operze Śląskiej usłyszeć, że: Wielko sława na pic Lepsze błozny i wic Miłowanie po grób No to chlup, chlup w ten dziób oraz że: Głos się zrywo dusza śpiywo przajom ci. Od tamtej pory widziałam jeszcze trzy spektakle do tekstów Mariana Makuli, bo śląski artysta zapraszał mnie jeszcze trzy razy. Po „Wesołej gdowce” były: „Zolyty”, czyli śląska wersja „Ożenku” Miko­łaja Gogola. Na spektakl zabrałam przyjaciółkę Ślązaczkę. Na wszelki wypadek, gdybym potrzebowa­ła tłumaczenia ze śląskiego. Nie by­ło potrzebne. Słowa „frelka”, „bajtel”, „gruba” czy „hasiok” i  wiele innych – znam. Na spektaklu obie bawiłyśmy się świetnie i  obie ża­łowałyśmy, że nie możemy dostać tekstu sztuki …
Wyświetlono 25% materiału - 254 słów. Całość materiału zawiera 1019 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się