środa, 31 maja 2017
Serwis e-ISBN po zmianach
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru460
Na Warszawskich Targach Książki Dorota Cymer i Katarzyna Nakonieczna z Biblioteki Narodowej przedstawiły nową odsłonę serwisu dla wydawców, pozwalającego zarządzać pulą przyznanych numerów ISBN i opisywać wydane książki w standardzie ONIX – służącym do wymiany metadanych pomiędzy zainteresowanymi podmiotami. W cytowanym w trakcie spotkania raporcie Nielsena przedstawiono korelacje pomiędzy prawidłowym wypełnieniem danych opisowych a sprzedażą książek na rynku. Wprowadzona możliwość wgrania obrazu okładki jeszcze intensywniej podnosi sprzedaż, skutecznie identyfikując daną pozycję. Dodano zapowiedź wydawniczą – opis książki planowanej do wydania. Poza opisem fizycznym książki oraz opisem marketingowym (teksty promujące, fragmenty) wprowadzono opis tematyczny (THEMA) 20 głównych działów i poddziałów pozwalających przypisać książkę do siedmiu kategorii – co umożliwia bardzo precyzyjne opisanie zawartości. Dodatkową motywacją do korzystania z THEMy jest fakt, że Amazon wprowadza ją u siebie i w Europie. Pewną niedogodnością, że jest ona dostosowana głównie do rynków anglosaskich. Ponieważ brzmiało to tak zachęcająco, złożyłem wniosek o wniesienie przyznanej mi wiele lat temu (jeszcze w czasach gdy biuro ISBN mieściło się w Składnicy Księgarskiej) puli numerów. Wniosek został rozpatrzony bez zbędnej zwłoki i już następnego dnia mogłem zalogować się na swoje konto na stronie e-isbn.pl. Program „zaciągnął” wykorzystane numery z bazy Biblioteki Narodowej wraz z opisami katalogowymi. I tu pojawiły się pierwsze schody: zaciągnął tylko opisy egzemplarza obowiązkowego. Dlaczego nie ma opisów egzemplarza wieczystego? Ale i tak pokazał 26 książek (na 33 wydanie) – zbierając opisy z systemu MAK – katalog główny BN pokazuje ich mniej. Zielone kwadraty oznaczają pobrane z MAKa, niebieskie – ściągnięte z katalogu BN ręcznie, czerwone to zarezerwowane …
Wyświetlono 25% materiału - 252 słów. Całość materiału zawiera 1009 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się