Wtorek, 28 lipca 2009
Felieton
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru252
Powiedzieć, że „Polski Słownik Biograficzny” jest przedsięwzięciem wyjątkowym – to nic nie powiedzieć (jak by powiedział Jerzy Pilch). Od 1935 roku, z wiadomą przerwą podczas okupacji niemieckiej i stalinowskiej, opublikowano 45 tomów. Na ponad 30 tys. stron zawarto ponad 26 tys. biogramów Polaków, których łączy jedno: swoim życiem i dorobkiem tworzyli poczucie naszej narodowej tożsamości. W tym sensie jest to bezcenne źródło wiedzy o naszej przeszłości, a jego wartości nie sposób porównać z czymkolwiek. Co więcej, jest PSB periodykiem, który jako największe tego rodzaju przedsięwzięcie na świecie bez specjalnych zabiegów mogłoby figurować w „Księdze Rekordów Guinnessa”. Tytaniczny wysiłek pokoleń zarówno redaktorów, jak i autorów biogramów jest, jeśli nie liczyć specjalistów, raczej mało obecny w społecznej świadomości. Nigdy zresztą „właściciele” PSB nie zabiegali przesadnie o to, by było inaczej; co miało czasami dobre strony, ale ostatecznie owa „nieobecność” skończyła się źle. PSB stanął na granicy bankructwa, a Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk, do którego słownik należy, nie był w stanie temu zaradzić. Zresztą pomocy specjalnie nie szukał, ponieważ… nie widział ku temu powodów. Co innego jednak nie móc zaradzić, a co innego świadomie sprzeciwić się udzieleniu pomocy! To sytuacja zgoła absurdalna i raczej trudna do pojęcia w kategoriach innych niż psychologiczne. Polska, mimo rewolucyjnych transformacji ustrojowych, nadal pozostaje krajem… resortowym. W praktyce oznacza to, że …
Wyświetlono 25% materiału - 214 słów. Całość materiału zawiera 857 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się