Sobota, 3 sierpnia 2024
Rozmowa z ANDREW NAGORSKIM, autorem książki „Freudowi na ratunek”
Sędziwy profesor zamieszkały w Wiedniu odmawiał wyjazdu z Austrii nawet po jej aneksji przez Trzecią Rzeszę? Tak. Decyzji nie zmienił nawet po uchwale Wiedeńskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego, które pod naciskiem Niemców uznało, że każdy jego przedstawiciel pochodzenia żydowskiego powinien opuścić kraj. Dopiero 22 marca 1938 roku – gdy gestapo aresztowało jego najmłodszą córkę, Annę – uznał, że trzeba uciekać. Opuszczając swe wieloletnie lokum, musiał podpisać osobliwe oświadczenie… Ponieważ tak mu nakazał oficer gestapo. Freud napisał: „Ja, niżej podpisany, profesor Freud, niniejszym oświadczam, że od czasu aneksji Austrii przez Rzeszę Niemiecką byłem traktowany przez władze niemieckie, a w szczególności przez gestapo, z całym szacunkiem i uwagą należną mojej reputacji jako naukowca i mogłem żyć i pracować, ciesząc się pełną swobodą; mogłem również prowadzić swoją działalność w sposób, w jaki chciałem, i w tym celu spotkałem się z pełnym poparciem zainteresowanych osób, nie mam najmniejszego powodu do złożenia skargi”. Po podpisaniu dokumentu zasugerował jeszcze, że mógłby dopisać zdanie: „Gorąco polecam korzystanie z usług Gestapo”… A jak przebiegał sam wyjazd? Towarzyszył mu strach. 3 czerwca 1938 roku profesor razem z rodziną wsiadł na wiedeńskim …
Wyświetlono 25% materiału - 180 słów. Całość materiału zawiera 721 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się