Poniedziałek, 15 czerwca 2020
Rozmowa z Arturem Boratczukiem, autorem „Wskrzesiny”
Chociaż autor anonsuje „Wskrzesinę” zdaniem: „Musiałem określić swój stosunek do Boga”, nie jest to powieść religijna... Ależ skąd! Sam uznać, że wierzę w Boga, mogłem dopiero, gdy odrzuciłem to, co wpajała mi religia. Stary komuch, młoda puszczalska, Bóg i pszczoły – o tym jest „Wskrzesina”. To powieść społeczno-obyczajowa rozgrywająca się współcześnie w realiach Polski prowincjonalnej, które pozwalają uwypuklić główny temat, jaki mnie nurtował, temat walki o prawo do podlewania metafizycznych korzeni rzeczywistości toczonej między chrześcijaństwem i New Age. Bo musiałem też odrzucić różne mętne newage’owe koncepcje, a także psychologizację doświadczeń mistycznych w stylu Junga. Pozostało mi jednak głębokie przekonanie, że te korzenie istnieją i że każdy dotrzeć może do nich indywidualnie, ufając swojemu instynktowi. Odebrałem ją również jako krytykę tak modnego przed pandemią hedonizmu. Uważam, że każdy człowiek powinien czerpać z życia jak najwięcej frajdy, ale dokonać tego może tylko wtedy, gdy samodzielnie określi, co jest dla niego przyjemne. Współczesny hedonizm, o jakim pan mówi, opiera się na definicjach przyjemności podsuwanych przez media i rynek. Ludzie do jej zaznawania nie są nawet zachęcani, ale przymuszani, zapędzani. Mówi im się, jak mają to robić, gdzie i kiedy. Ale ciekawe, że wspomniał pan o pandemii. Gałan, jeden z bohaterów „Wskrzesiny”, rozmyślając o swoich przodkach, osadnikach rzuconych z przedwojennych Kresów na Ziemie Odzyskane, gdzie musieli zaczynać życie od zera, zazdrościł im i marzył o wydarzeniu, które współcześnie zresetuje ludzkie losy i pozwoli określić się na nowo. I oto mamy niezwykłą okazję przyglądać się, jak wstrzymanie z powodu koronawirusa produkcji przemysłowej sprawiło, że oczyściła się atmosfera …
Wyświetlono 25% materiału - 243 słów. Całość materiału zawiera 972 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się