Wtorek, 31 maja 2016
Rozmowa z Lee Trimble, autorem książki 'Ocalić jeńców!'
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru5/2016
- Skąd u schyłku II wojny światowej na wschód od Odry wzięli się amerykańscy jeńcy? - To byli żołnierze wzięci do niewoli latem i jesienią 1944 roku podczas wyzwalania Francji. Po rozbrojeniu Niemcy przetransportowali ich do oflagów i stalagów w głębi Trzeciej Rzeszy. A kiedy w styczniu 1945 roku Armia Czerwona przekroczyła jej granice, wiele obozów jenieckich zostało przez nią zajętych. Jeńcy odzyskali wolność, lecz zarazem byli traktowani przez Sowietów wielce podejrzliwie. - Dlaczego odmawiano im prawa powrotu do ojczyzny? - Stalin uważał, że żołnierze nie powinni się nigdy poddawać. W jego mniemaniu kapitulacja równała się zdradzie, toteż czerwonoarmiści wyzwoleni z niewoli niemieckiej trafiali do łagrów, a niekiedy przed plutony egzekucyjne. Jeńców wojsk sojuszniczych Sowici wprawdzie nie więzili, ale nie przejawiali nimi …
Wyświetlono 25% materiału - 122 słów. Całość materiału zawiera 489 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się