Poniedziałek, 15 września 2014
Czekając na „Dzienniki”
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru390
– Nie pamiętam, kiedy ostatnim razem pokazywałem manuskrypty Andersena, bo to było bardzo dawno – powiedział Bruno Svindborg z działu rękopisów Biblioteki Królewskiej w Kopenhadze. Był gospodarzem spotkania, w którym uczestniczyła grupa polskich dziennikarzy zaproszonych do Danii na dwudniowy wypad przez wydawnictwo Media Rodzina. Powodem, bo nie pretekstem, jest zapowiedź doniosłego wydarzenia, jakim jest pierwsza polska edycja „Dzienników” Hansa Christiana Andersena, które mają się ukazać w przyszłym miesiącu. Autorką przekładu, a przede wszystkim trudnego wyboru fragmentów, jest Bogusława Sochańska, znana i uznana tłumaczka, która w swym dorobku ma wiele znaczących przekładów z literatury duńskiej, ale przede wszystkim jest najbardziej zaangażowanym orędownikiem Hansa Christiana Andersena w naszym kraju. Przybliża nam jego kolejne utwory i to w bezpośrednim przekładzie z języka oryginału, co w przeszłości w przypadku innych tłumaczy nie było regułą. Nakładem poznańskiego wydawcy w ostatnich latach ukazały się zbiory zatytułowane, „Baśnie”, „Baśnie i opowieści” oraz „Córka króla moczarów i inne baśnie”, jak też najsłynniejsze baśnie w oddzielnych edycjach. Trzytomowe „Baśnie i opowieści” zostały wyróżnione tytułem Książka Roku 2006 przez „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”, a w 2007 roku Bogusława Sochańska została laureatką prestiżowej duńskiej nagrody Hansa Christiana Andersena i tym samym dołączyła do grona wybitnych i zasłużonych dla Danii postaci, wśród których są i królowa duńska Margerita II, i Günter Grass. Polska ekipa trafiła wpierw do Odense, miasta rodzinnego Andersena. Po drodze, w małym autobusie, jakim się poruszano, odbyła się niezwykła sesja andersenowska, jaką przygotowała polska tłumaczka. Z wielką emocją mówiła o duńskim pisarzu, …
Wyświetlono 25% materiału - 242 słów. Całość materiału zawiera 971 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się