Czwartek, 25 lipca 2013
Ruch wydawniczy w liczbach 2012
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru359
Ubiegły rok był znowu rekordowy pod względem liczby wydanych tytułów. W ewidencji Biblioteki Narodowej za rok 2012 odnotowano 34147 pozycji! Jest to o ponad 8 proc. więcej niż w roku poprzednim, kiedy ukazało się 31515 tytułów, i aż o ponad 15,5 proc. więcej niż w roku 2010, gdy było 29539 tytułów. Dzięki uprzejmości dra Tomasza Makowskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej, możemy pierwsi przedstawić te informacje. Z retrospektywnego zestawienia, jakie co roku Biblioteka Narodowa zamieszcza w cyklicznej publikacji „Ruch wydawniczy w liczbach”, wynika, że w czasach PRL, najwięcej tytułów ukazało się w roku 1978, gdy wydano 12507 tytułów. Wbrew panującej opinii, że był to okres, gdy książki miały znacznie większe znaczenie nic obecnie, liczba wydanych tytułów kształtowała się na poziomie od 10 do 12 tys. tytułów rocznie. Przełom nastąpił dopiero w roku 1994, gdy wydano 13762 tytuły, a w zasadzie tyle tytułów zarejestrowała Biblioteka Narodowa, bo z pewnością ich liczba była już większa, bo w tamtych latach wydawcy przestali przestrzegać Ustawę o egzemplarzu obowiązkowym i wiele książek nie docierało do Biblioteki Narodowej przez co nie trafiało do jej ewidencji. Już w 1999 roku liczba tytułów zbliżyła się do 20 tys. rocznie i od tego czasu niemal systematycznie rośnie. Przy wzroście liczby tytułów w ostatnich latach Biblioteka Narodowa odnotowała jednak spadek nakładów. W roku 2011 łączna wielkość nakładów według systematyki stosowanej w narodowej książnicy wyniosła 93,747 mln egz., gdy w roku ubiegłym było to tylko 79,514 mln egz. co oznacza spadek aż o ponad 15 proc. W zestawieniu „Książki według wydawców” przedstawiono, jakie oficyny …
Wyświetlono 25% materiału - 251 słów. Całość materiału zawiera 1004 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się