środa, 11 grudnia 2024
Rozmowa z EWĄ SALWIN i GRZEGORZEM KALINOWSKIM, autorami powieści „Wczasowiczka. Śmierć w Tatrach”
Jak wygląda podział pracy przy pisaniu kryminału na cztery ręce? Ewa Salwin: To dość trudne zadanie. Z reguły pisze się samotnie. W duecie trzeba się przestawić na tryb pracy z kimś, nauczyć się odpuszczać i iść na kompromis. Na przykład każde z nas ma własny pomysł na postać. W tandemie trzeba to podwójne wyobrażenie o bohaterze połączyć w jedno tak, aby poszczególne „klocki” do siebie pasowały… To chyba najtrudniejsze zadanie. No i jeszcze dopasowanie stylistyczne, językowe – porównałabym tu pisanie do tańca. Albo uda się znaleźć wspólny język, wyczuć rytm i współpracować, albo taniec w parze się po prostu nie uda. Grzegorz Kalinowski: Pani Ewa użyła porównania z tańcem, a ja dołożyłbym do tego kolarską ucieczkę. Sprowadza się to do następującego sensu – trasa jest z grubsza znana, prowadzi się do celu na zmianę, zgodnie z siłami i inwencją, nadając ton oraz kierunek, napędzając się i inspirując wzajemnie. Trochę też jak we wspólnie prowadzonym śledztwie, którego finał jest niespodziewany. Nas zaskoczył, toteż mamy nadzieję, że będzie on nieoczekiwany także dla czytelników. A teraz, redaktorze Tomaszu, proszę się nie bać i zadać pytanie, które wszyscy zadają. Jakie??? GK: Czy się pokłóciliśmy? Owszem, spieraliśmy się, lecz w ramach rozsądku, tak jak się wymienia myśli w redakcjach podczas tworzenia artykułów i zamykania nowych numerów. Przy okazji ukłony dla Pawła Wielopolskiego, świetnego redaktora, z którym każde z nas już wcześniej miało okazję współpracować. Współautorów „Wczasowiczki” skojarzył wydawca? ES: Owszem. Świadomość posiadania wspólnego „szefa” czasami pomagała nam – jak sądzę – nie poddawać się i zmierzać do końca …
Wyświetlono 25% materiału - 234 słów. Całość materiału zawiera 938 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się