Sobota, 16 lipca 2022
LUDZIE – NIE ALGORYTMY
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 573 (13/2022)
Optymistyczne wieści płyną zza oceanu: w ciągu ostatnich kilku lat w Stanach Zjednoczonych otwarto ponad 300 nowych niezależnych księgarń. I stają się one coraz bardziej zróżnicowane i wyspecjalizowane. A przecież jeszcze dwa lata temu przyszłość niezależnych księgarni wyglądała ponuro. Koronawirus zmusił sprzedawców detalicznych do zamknięcia, po lockdownie sprzedaż w amerykańskich księgarniach spadła o prawie 30 proc. Branża książkowa przygotowywała się na cios, który miał trwale zmienić sposób, w jaki czytelnicy odkrywają i kupują książki. Jak wynika z badania przeprowadzonego na początku tego roku wśród niezależnych księgarzy należących do American Booksellers Association (ABA), około 80 proc. respondentów odnotowało wyższą sprzedaż w 2021 roku niż w 2020 roku, a prawie 70 proc. stwierdziło, że ich sprzedaż w ubiegłym roku była wyższa niż w 2019 roku. Do ABA należy obecnie 2023 księgarnie działające w 2561 lokalizacjach. „Nastąpił gwałtowny i trwały wzrost liczby nowych księgarń, a ponad 200 placówek przygotowuje się do otwarcia w ciągu najbliższego roku lub dwóch” – wskazuje Allison Hill, dyrektor generalna ABA. Jedną z bohaterek artykułu o księgarniach w serwisie nytimes.com (wydanie z 10 lipca) jest Lucy Yu, która na początku 2021 roku, po zebraniu 20 tys. dolarów na platformie crowdfundingowej, otworzyła w Chinatown w centrum Manhattanu …
Wyświetlono 25% materiału - 197 słów. Całość materiału zawiera 788 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się