środa, 1 marca 2017
  Miłosne manewry historii - W pani książce uderza kontrast między spokojnym, sielskim czasem przedwojennym zmiecionym nagle przez historyczny Armagedon. - Rzeczywiście chodziło mi o jak największe skontrastowanie ze sobą tych dwóch światów, żeby pokazać definitywny i zarazem ostateczny koniec pewnej epoki, która już nigdy nie miała się odrodzić. - I jednocześnie zburzyć mit o naszej potędze, którym żyło wówczas wielu rodaków? - W pewnym sensie tak. Przecież wtedy, poza wąskim gronem wtajemniczonych, nikt nie zdawał sobie sprawy, jak bolesną poniesiemy klęskę. Była to dla naszego narodu tragedia, z której długo nie mogliśmy się otrząsnąć. Poza tym zwykli ludzie nie mieli świadomości tej klęski, oni wierzyli zapewnieniom, że w kilka dni tę wojnę wygramy. I co gorsze wierzyli, że dostaniemy wsparcie od sojuszników. Czekali na nich w bombardowanej Warszawie. - Z dużą precyzją odtworzyła pani życie stolicy w pierwszych tygodniach września w 1939 roku. - Zgromadziłam na ten temat potężny materiał i starałam się przedstawić ten czas jak najdokładniej, począwszy od chwili, gdy jeszcze w sierpniu mieszkańcy z werwą ruszyli do kopania rowów przeciwlotniczych, nierzadko traktując to jak dobrą rozrywkę, poprzez pierwszy dzień wojny, kiedy ludzie jeszcze siedzieli w kawiarniach, dyskutując, ile to jeszcze potrwa, albo, mimo ostrzeżeń, stali na ulicy, obserwując starcia powietrzne naszych i niemieckich samolotów. Wyglądało to tak, jakby tę wojnę niezupełnie przyjęli jeszcze do wiadomości, gdy już kilka dni później siedzieli ukryci w …
Wyświetlono 25% materiału - 227 słów. Całość materiału zawiera 908 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki