Czwartek, 17 marca 2022
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 565 (5/2022)
Dwadzieścia lat temu w Poznaniu odbyły się pierwsze Spotkania z Książką dla Dzieci i Młodzieży. Jakie są pańskie refleksje związane z tą rocznicą? Mam wielki sentyment do Poznańskich Spotkań. A jeszcze większy do pomysłodawczyni i wieloletniej organizatorki tej imprezy. Olcha Sikorska – spiritus movens wielu innych jeszcze wydarzeń związanych z książką dziecięcą – odwiedziła mnie w Ministerstwie Kultury na samym początku roku 2002, chcąc pozyskać wsparcie resortu dla nowych na rynku książki targów. Obserwowałem z życzliwością rozwój imprezy, której od 2005 roku, gdy objąłem prezesurę PTWK, stałem się współorganizatorem. Od tego momentu miejsce życzliwości zajęła troska o możliwie najwyższy poziom imprezy, o zainteresowanie władz wojewódzkich i miejskich, o udział coraz to najliczniejszej grupy ważnych wydawców. Dbaliśmy o promocję Spotkań, o bogaty program towarzyszący, by nikt nie mógł powiedzieć, że to jeden z wielu kiermaszów książek, jakie się w Polsce odbywają. Wielką zasługą komisarza tego przedsięwzięcia – Olchy Sikorskiej – było to, że od samego początku nacisk był położony na równowagę między słowem i ilustracją, czasem może nawet ilustracja górowała. Polska była w 2003 roku Gościem Honorowym 40. Międzynarodowych Targów Książki Dziecięcej w Bolonii. Przygotowywałem nasze narodowe wystąpienie, więc już rok wcześniej prowadziłem rozmowy z organizatorami tej wielkiej imprezy, zwiedzałem całą bolońską ekspozycję i... zazdrościłem. Marzeniem Olchy Sikorskiej i całego naszego Towarzystwa było doprowadzenie Poznańskich Spotkań do takiej rangi, byśmy mogli choćby na roboczo nazywać się „małą Bolonią”. Myślę, że byliśmy na dobrej drodze ku temu. Udało się przekonać władze Poznania, by od pewnego momentu uczestnikami Spotkań byli wydawcy z Miast Partnerskich Poznania. Zaproszenia chętnie przyjęli wydawcy ze słowackiego Brna, węgierskiego Győr, niemieckiego Hannoveru i ukraińskiego Charkowa. Po wymienieniu nazwy tego miasta trudno na moment nie zamilknąć i nie zadumać się. Jaki los jest teraz doświadczeniem naszych Przyjaciół? Jakie okropności przeżywają w tych dniach? Dla mnie Charków to ważne miasto, tam podczas ucieczki przed skutkami rewolucji – w czerwcu 1919 – zmarła i została pochowania moja prababcia. Wśród wielu dramatycznych informacji z Ukrainy znalazła się i ta, że agresor kilka dni temu, burząc i bombardując na oślep to miasto, zniszczył także stary zabytkowy cmentarz, może właśnie ten z grobem prababki? Dodam jeszcze, że owdowiały pradziad, kilka tygodni później, wraz z córką i jej rodziną, zaokrętował się w Sewastopolu na statek „Mieczta”, czyli „Marzenie”, którym dostał się do Rumunii, skąd dotarł do Polski. …
Wyświetlono 25% materiału - 381 słów. Całość materiału zawiera 1525 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się