Poniedziałek, 15 grudnia 2014
Rozmowa z Rafałem Skąpskim, prezes zarządu spółki Targi Książki, organizatora Warszawskich Targów Książki
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru396
Jaki był cel niedawnej wizyty w Moskwie? Obecność na targach książki zwanych potocznie „Non/Fiction”, odbywających się tradycyjnie w końcu listopada w Moskwie i poświęconych literaturze faktu, literaturze wspomnieniowej, biograficznej czy informacyjnej. Które wydarzenie było najbardziej interesujące? Drugiego dnia tych targów odbyło się seminarium zorganizowane przez Rosyjskie Stowarzyszenie Wydawców. Tym razem położono nacisk na problemy rynku książki ze szczególnym uwzględnieniem obrony praw autorskich. Mówię „tym razem”, bo podczas odbywających się we wrześniu innych moskiewskich targów, które nie mają narzuconej formuły i grupują wszystkich wydawców ze wszystkimi rodzajami książek, odbyło się spotkanie przedstawicieli stowarzyszeń wydawców książek z krajów uczestniczących w targach. Wtedy nie było narzuconego tematu wypowiedzi, a tym razem rozmawialiśmy właśnie o prawach autorskich. Od razu w pierwszej wypowiedzi tę tematykę wprowadził Olaf Stokkmo, dyrektor wykonawczy międzynarodowej federacji IFRRO, która dba o repartycję w stosunku do reprografii czyli powielania tekstów objętych ochroną prawną. Ze Szwecji był Ola Valin, wybitny wydawca i jednocześnie członek zarządu Szwedzkiego Stowarzyszenia Wydawców, był też Darko Milošić z Chorwacji, był Jakov Damjan, przedstawiciel Bułgarii, była pani Sedef Ilgic z Turcji, był też wydawca z Białorusi. Występując jako przedstawiciel polskich wydawców, krótko przedstawiłem sytuację na naszym rynku książki. Mówiłem też o prawach autorskich i naszej organizacji Copyright Polska, jak też o tym, że także ZAiKS zaczyna w tych sprawach chronić twórców. Podawałem też przykłady, jakie odczuliśmy na własnej skórze. Opisałem przypadek związany z tegorocznym laureatem literackiej nagrody Nobla. Gdy tylko ogłoszono, że jest nim Patrick Modiano, zauważyliśmy w internecie zarówno piracko skopiowane dwie książki tego …
Wyświetlono 25% materiału - 247 słów. Całość materiału zawiera 991 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się