Poniedziałek, 22 września 2008
Felieton
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru230
W poprzedniej Bibliotece Analiz przeczytałem, z łagodnym uśmiechem mędrca, tekst Adriana Sinkowskiego zatytułowany intrygująco: „Kopanie leżącego. Ministerialne dotacje dla czasopism kulturalnych”. Jego autor rzeczowo, spokojnie, w oparciu o wiarygodne statystyki, stawia jedno zasadnicze pytanie, a także wyraża jedną równie zasadniczą nadzieję. Pytanie to brzmi: podług jakich kryteriów przyznaje się dotacje na wydawanie czasopism kulturalnych w Polsce? Odpowiedź autora jest dość łatwa do przewidzenia: otóż nie wiadomo, wedle jakich kryteriów. Zaś gdy chodzi o nadzieję, Sinkowski wiąże ją z przejęciem od Biblioteki Narodowej przez Instytut Książki w Krakowie obowiązku podziału kasy na zbożny cel wspomagania czasopism kulturalnych. No cóż, jest to nadzieja płonna. Wszak niby dlaczego IK miałby być lepszy w tym względzie od BN? A teraz à propos „łagodnego uśmiechu mędrca”. Ja wiedziałem, że tak będzie! Wiedziałem! W czasach ancien regime’u, kiedy ministrem kultury był Waldemar Dąbrowski, przeprowadzono reformę. Skutkiem tej reformy było powierzenie mi, jako dyrektorowi Instytutu Książki, obowiązku rozdzielania dotacji na rozmaite książkowe projekty wydawnicze. Już wtedy miałem przeczucie, że to się źle dla mnie skończy i… skończyło się fatalnie. Do następcy Waldemara Dąbrowskiego, ministra Kazimierza Ujazdowskiego, udała się delegacja jednego z dwóch związków pisarzy polskich w celu poinformowania go, że źle się dzieje w Instytucie Książki, bo pisarze owego związku, a zwłaszcza jej prezes, są, z powodów oczywiście ideologicznych i politycznych, pomijani w dostępie do dotacyjnej kasy. Minister wydał komunikat, że należy się przyjrzeć działalności IK, co w praktyce oznaczało… wiadomo co. Po dołożeniu …
Wyświetlono 25% materiału - 237 słów. Całość materiału zawiera 949 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się