Piątek, 29 lipca 2016
Mniejsza sprzedaż, mniejsze nakłady
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru438-439
O blisko 3 proc. spadły w 2015 roku przychody wydawców ze sprzedaży książek. Wartość sprzedaży wyniosła 2,41 mld zł, podczas gdy rok wcześniej było 2,48 mld zł, a w rekordowym 2010 roku - 2,94 mld zł. Sprzedaż w 2015 roku była w wartościach nominalnych na poziomie roku 2006, tylko że inflacja od tamtego czasu wyniosła 25 proc. Wartość sprzedaży była mniejsza przy niemal identycznej cenie zbytu, tu różnica wyniosła zaledwie 0,4 proc. Powodów spadku wartości sprzedaży jest kilka - mniej sprzedanych egzemplarzy, duże przeceny i rabaty (w detalu średnia cena była wyższa rok do roku o 0,7 proc.), mniejsze społeczne zainteresowanie książką, zwłaszcza tą związaną z procesem zdobywania wiedzy i umiejętności, a także - być może przede wszystkim - spadek sprzedaży podręczników szkolnych w związku z fatalną polityką poprzedniego rządu w zakresie edukacji i wprowadzeniem projektu darmowego, państwowego, podręcznika szkolnego. W praktyce, w 2015 roku mieliśmy do czynienia z wprowadzeniem rządowego, nieodpłatnego dla konsumenta końcowego, podręcznika dla uczniów drugiej klasy szkoły podstawowej, co spowodowało dalszy spadek wartości segmentu książki szkolnej, w wysokości między 40 a 50 mln zł. Wydano więcej nowych tytułów, łącznie liczba publikacji w 2015 roku to blisko 35 tys. pozycji, w tym ponad 21 tys. nowości, …
Wyświetlono 25% materiału - 199 słów. Całość materiału zawiera 799 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się