Poniedziałek, 20 marca 2023
DALSZE ZMNIEJSZENIE PRODUKCJI PAPIERÓW GRAFICZNYCH
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 589 (5/2023)
CEPI (Konfederacja Europejskiego Przemysłu Papierniczego) opublikowała wstępne statystyki za rok 2022. Członkami CEPI są stowarzyszenia przemysłu papierniczego z 18 krajów europejskich: Austria, Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Holandia i Wielka Brytania. Polskę reprezentuje Stowarzyszenie Papierników Polskich z siedzibą w Łodzi. Raport wykazuje wpływ wysokich cen energii oraz słabnącego wzrostu gospodarczego w UE i na świecie na przemysł papierniczy. Sektor może jednak wykorzystać pozytywne tendencje długoterminowe, które może przyspieszyć unijny plan przemysłowy Green Deal. Zużycie papieru w Europie pozostało w 2022 roku stabilne, wykazując odporność w obliczu obecnego spowolnienia gospodarczego w Europie, której PKB wzrósł o 0,3 proc. w trzecim kwartale, a w ostatnim kwartale był w stagnacji. Obecnie przewiduje się, że gospodarka UE wzrośnie tylko o 0,8 proc. w 2023 roku i o 1,6 proc. w 2024 roku. W tym samym czasie produkcja papieru i tektury w Europie spadła o 5,9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Spadek produkcji odnotowano również we wszystkich regionach świata, w tym u większości głównych konkurentów UE w tym sektorze. Całkowita produkcja papieru w 2022 roku wyniosła 84,8 mln ton, przy czym spadek odnotowano w przypadku niemal wszystkich rodzajów papieru i tektury, z wyjątkiem papierów do użytku domowego i celów sanitarnych. Spadek produkcji papieru odnotowany w drugiej połowie roku jest w dużej mierze tłumaczony wysokimi kosztami energii i surowców w Europie, które doprowadziły do czasowych przestojów maszyn. Spowolnienie gospodarcze UE …
Wyświetlono 25% materiału - 235 słów. Całość materiału zawiera 940 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się