Wtorek, 31 stycznia 2023
INICJATYWA POLSKIEJ IZBY DRUKU
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 586 (2/2023)
Polska Izba Druku przy udziale kancelarii prawnej Maj & Cieślak podjęła inicjatywę rozpoczęcia prac nad powołaniem stałego sądu arbitrażowego, który byłby dobrą alternatywą dla rozstrzygania sporów przed sądami powszechnymi. Po raz pierwszy propozycję utworzenia sądu arbitrażowego przy Polskiej Izbie Druku przedstawiła radca prawny Monika Cieślak na konferencji zatytułowanej „Środowisko przemysłu poligraficzno-convertingowego dzisiaj i w przyszłości”, jaka została zorganizowana 25 listopada ubiegłego roku w Warszawie w ramach jubileuszu 30-lecia Polskiej Izby Druku. Sprawę podjęła Rada Polskiej Izby Druku, która 11 stycznia przyjęła uchwałę nr 1/01/2023 „w sprawie podjęcia czynności faktycznych związanych z organizacją i powołaniem sądu arbitrażowego przy Polskiej Izbie Druku”. Treść uchwały brzmi: „1. Rada Polskiej Izby Druku działając na podstawie § 34 Statutu Izby postanawia rozpocząć prace nad zorganizowaniem przy Polskiej Izbie Druku stałego sądu polubownego do rozstrzygania sporów gospodarczych. 2. Rada Polskiej Izby Druku upoważnia pana Jacka Kuśmierczyka, prezesa Izby, do rozpoczęcia prac organizacyjnych, w tym w szczególności podjęcia współpracy z kancelarią prawną w celu opracowania i wykonania wymaganej prawem dokumentacji organizacyjno-prawnej sądu oraz stosownej dokumentacji formalnej umożliwiającej powołanie przez Izbę sądu polubownego”. Skąd taki pomysł? Przedstawia go Ewa Idziak, mecenas i radca prawny: Zacznijmy od tego, że przedsiębiorcy negocjujący umowy skupiają się na kwestiach biznesowych takich jak przedmiot umowy, wynagrodzenie, terminy i sposób płatności, zabezpieczenie tej płatności. Zazwyczaj są także świadomi, że w czasie wykonywania umowy nie wszystko może pójść zgodnie z planem oraz że często pierwotna – wyidealizowana wizja realizacji umowy, może istotnie rozminąć się z rzeczywistością, nie z uwagi na nacechowane złą wolą działania lub zaniechania stron, ale także ze względu na zewnętrzne, niezależne od stron czynniki. Pomimo takiej świadomości, kwestie te są po macoszemu traktowane w umowach. W procesie negocjacji umowy, oprócz kwestii czysto biznesowych, należy pochylić się także nad różnymi scenariuszami jej wykonania i niewykonania oraz uregulować postępowanie stron na wypadek niepowodzenia realizacji umowy. Ten istotny aspekt umów, bywa niestety pomijany lub częściej ograniczany do wpisania standardowego postanowienia zmieniającego właściwość miejscową sądu powszechnego. W praktyce takie postanowienie nie wpływa na sposób procedowania sprawy, a jedynie na miejscowość w której jest rozpoznawana, np. sprawę rozpozna Sąd Rejonowy w Krakowie, a nie Sąd Rejonowy w Warszawie. Takie rozwiązanie tylko pośrednio może ułatwić procesowanie, często bowiem wręcz wpływa na wydłużenie czasu oczekiwania na prawomocne rozstrzygnięcie sporu. Warto zatem przeanalizować, na gruncie konkretnej umowy, czy poddanie ewentualnych sporów związanych …
Wyświetlono 25% materiału - 382 słów. Całość materiału zawiera 1529 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się