Wtorek, 4 września 2012
Instytut Książki kontratakuje
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru335
We wtorek, 28 sierpnia odbyło się posiedzenie Sądu Rejonowego w Lublinie, do którego Fundacja Nowoczesna Polska wystąpiła z wnioskiem o stwierdzenie daty zgonu Janusza Korczaka (Henryka Goldszmita) w dniu 6 sierpnia 1942 i uchylenie w całości postanowienia Sądu Powiatowego w Lublinie z dnia 30 listopada 1954, który uznał Janusza Korczaka za zmarłego z dniem 9 maja 1946 roku. Wedle ówczesnych i późniejszych ustaleń badaczy Janusz Korczak wraz z dziećmi został wyprowadzony na Umschlagplatz w dniu 5 lub 6 sierpnia 1942 roku z Domu Sierot przy ul. Śliskiej a jego dalsze losy są nieznane. Przypomnijmy, że datę 9 maja 1946 roku – rok od zakończenia II wojny światowej – ówczesne sądy wyznaczały jako datę uznania danej osoby za zmarłą, jeśli nie dało się ustalić dokładnej daty śmierci tej osoby podczas wojny. Fundacja Nowoczesna Polska w swoim wniosku do sądu napisała, że: „Sąd nie przychylił się do wniosku o stwierdzenie zgonu, a jedynie uznał Henryka Goldszmita za zmarłego, zapewne z tej przyczyny, iż nie były wówczas znane dokładne okoliczności śmierci Janusza Korczaka oraz liczne świadectwa jej dotyczące”. Działania Fundacji mają przyspieszyć wejście …
Wyświetlono 25% materiału - 180 słów. Całość materiału zawiera 723 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się