Poniedziałek, 21 lipca 2008
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru7/2008
Przy okazji Dnia Ojca pomyślałem o staruszkach. Proszę wybaczyć skojarzenie, ale tak mówiła o rodzicach moja generacja, dziś nie tyle gen-isbn, jak określa młodych ludzi Łukasz Gołębiewski, ile gen-zoz… Z dużym zainteresowaniem obserwuję proces starzenia się rozlicznych seryjnych bohaterów – komisarz Wallander w najnowszej książce Mankella dobiega pięćdziesiątki, walczy z cukrzycą, nadwagą, bezsennością, zbytnią konsumpcją alkoholu i paraliżującą go samotnością. Gdy wreszcie zdaje sobie z tego sprawę, sięga do kolumny samotnych serc. Nie chce na starość, na emeryturze, być zgorzkniałym, przegranym, starym dziadem. Policjanci wypalają się szybko, taki zawód. Inspektor John Rebus z powieści Iana Rankina dociąga wprawdzie do sześćdziesiątki, ale na emeryturę przechodzi jako wrak. Charlie Resnick, bohater serii Johna Harleya (nie tłumaczonej na polski, a szkoda, nie tylko dlatego, że Charlie ma polskie korzenie) w zaawansowany wiek wchodzi bez gracji: przetłuszczone rzadkie strąki na głowie, zbyt ciasny garnitur, wiecznie zaplamiony krawat jako znak szczególny. Aurelio Zen, Salvo Montalbano czy Guido Brunetki bronią się jak mogą przed nadejściem starości. Nie zauważam takiej troski u inspektora Reginalda Wexforda, który zadebiutował na kartach powieści Ruth Rendell „From Doon with death” w 1964 roku. W najnowszym, świeżo wydanym tomie „Not in the flesh” (Crown) Wexford coraz bardziej upodabnia się do starego dziwadła, pełnego uprzedzeń i ekscentrycznych zachowań – np. powoływania się na nieoczekiwane przeczucia – ale co w tym zaskakującego, skoro wedle moich wyliczeń przekroczył już 70 lat. Autorka zaś nadal traktuje go niemal jak młodziaka: córka pana inspektora ma wprawdzie już zagrać w filmie, ale tatuś wciąż biega, śledzi, dedukuje. Tu z ziemi wygrzebano odciętą dłoń – czyją? – tam trzeba przyjrzeć się dwóm żonom umierającego pisarza, czy aby ich troska jest prawdziwa. …
Wyświetlono 25% materiału - 272 słów. Całość materiału zawiera 1091 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się