Piątek, 11 maja 2018
Między wierszami
Michał Weichert. Te personalia nawet dla większości miłośników Melpomeny brzmią anonimowo. A tymczasem był on najwybitniejszym reżyserem teatru jidysz w Polsce. Podkreślał to w Muzeum Powstania Warszawskiego Rafał Węgrzyniak, prezentując swą publikację pt. „Procesy doktora Weicherta” (PIW). Ciekawe, czy za opinie wyrażone o prapremierze sztuki Friedricha Wolfa (w międzywojniu „zasłynął” dramatem „Cjankali”, postulującym legalizację aborcji, II wojnę światową spędził w ZSRR; w PRL-u był ambasadorem NRD, a jego syn Markus szefował Stasi) „Profesor Mamlock”, zaadaptowanej przez Weicherta na potrzeby spektaklu pt. „Żółta łata”, Maria Kuncewiczowa doczekałaby się dziś etykiety antysemitki. Pisała bowiem tak: „Efekt aryjszczyzny osiągnięto przy pomocy charakteryzacji na blondynów i – jeżeli chodzi o kobiety – przez strój sportowodziewiczy oraz przez słodycz intonacji. (…) Obie jednak aryjki dramatu: i żona lekarza, i jego asystentka nawet kiedy milczą, wyrażają Wschód jak gwiazdy zaranne”. Z kolei odtwórca głównej roli: „był tak przekonany o powodzeniu mistyfikacji, do której posłużyła konopiasta peruka, tak uszczęśliwiony z brunatnej koszuli, ze swastyki na rękawie, z watowanych ramion”, że: „cały czas funkcjonuje wyłącznie jako reklamowa kukła Germanii, (…) tupie dziarsko, wypina pierś i z niekłamaną wzgardą oraz z najautentyczniejszą hucpą pastwi się nad braćmi w Izraelu”. Autor śledzi losy swojego bohatera (1890-1967) począwszy od dzieciństwa spędzonego w chederze w Stanisławowie, przez czas studiów w Berlinie, gdzie ten poznawał nowoczesne trendy teatralne w szkole Maxa Reinhardta, po spektakularne sukcesy odnoszone w latach międzywojennych na scenach Warszawy i Wilna. Wiele miejsca poświęca oskarżeniom o kolaborację …
Wyświetlono 25% materiału - 237 słów. Całość materiału zawiera 950 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się