Wtorek, 29 maja 2012
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru5/2012
Gdyby oksfordzki historyk Faramerz Dabhoiwala pisał "The origins of sex" (Allen Lane) słuchając Kaliny Jędrusik, mógłby te słowa wykorzystać jako nader trafne motto. Bo w jego pracy aż roi się od przykładów kar, napomnień, pouczeń, wyroków, sankcji, wyklęć. W XVII wieku seks nie był bezpieczną przyjemnością - oczywiście chodzi o miłostki, skoki w bok, zabawy z partnerem tej samej płci. Można było za to trafić pod pręgierz, wylądować w więzieniu, stracić majątek, rodzinę, a nierzadko i głowę. Dabhoiwala próbuje dociec, co sprawiło, że pozamałżeński seks uważany był za tabu i "godny" aż takich kar. Odpowiedź nie jest trudna: religia, reformacja, której podstawą były wcześniejsze tezy augustiańskie. "Kościół, państwo i szeregowi obywatele dokładali ogromnych starań, by go zakazać i ukarać. Uważano powszechnie, że zakazane związki wywołują gniew Boga, przeszkadzają w zbawieniu, niszczą osobiste relacje i podważają porządek społeczny", pisze autor. Porządek, w którym kobieta należy do mężczyzny i ma mu być posłuszna. To dlatego (między innymi) tolerowano prostytucję - zło konieczne, jak oficjalnie przyznawano, by utrzymać w karbach żądze nieżonatych świeckich i członków kleru. Ten wątek przyzwolenia dla prostytucji przewija się przez książkę - nigdy jej w Anglii nie tępiono z przekonaniem ani nie zdelegalizowano, w 1800 roku w liczącym milion mieszkańców Londynie było 50 tysięcy ulicznic. Pół wieku wcześniej, za czasów Samuela Johnsona, który korzystał z nich regularnie - wyłącznie po …
Wyświetlono 25% materiału - 221 słów. Całość materiału zawiera 884 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się