Czwartek, 4 października 2012
Sprzedaż w górę, nastroje w dół
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru337
Tegoroczny sezon podręcznikowy stał pod znakiem dynamicznego wzrostu sprzedaży książek dla roczników objętych we wrześniu reformą programową z 2009 roku. Dotyczy to czwartej klasy szkoły podstawowej oraz pierwszej klasy szkoły ponadgimnazjalnej. Z informacji pochodzących z hurtu podręcznikowego wynika, że to właśnie sprzedaż książek do liceum w największym stopniu napędzała przychody wszystkich bez wyjątku uczestników rynku: wydawców, hurtowników oraz detalistów. Jednocześnie w ostatnich tygodniach trwała tradycyjna, charakterystyczna dla tego okresu medialna ofensywa przeciwko wydawcom podręcznikowym. Jednym z najczęściej używanych argumentów była konieczność zakupu w tym roku nowych podręczników dla co najmniej dwóch roczników. Jednak, jak wynika z relacji firm aktywnych w segmencie sprzedaży hurtowej, rynek wtórnego obrotu podręcznikami zdecydowanie odżył po reformie sprzed czterech lat. Wówczas największy wpływ na wzrost obrotów w segmencie miała sprzedaż oferty gimnazjalnej. Jednak już w kolejnym roku szkolnym nastąpiła reaktywacja odkupu i sprzedaż nowych podręczników spadła o kilkanaście procent. W kolejnych latach tendencja ta postępowała. Obecnie, jak twierdzą hurtownicy, o dobrej sprzedaży podręczników do gimnazjum „można już zapomnieć”. Kontynuując ten wątek można śmiało stwierdzić, że obecnie odkup przeżywa zdecydowany rozkwit. W przeszłości parały się nim przede wszystkim wyspecjalizowane podmioty, tymczasem w ostatnich …
Wyświetlono 25% materiału - 186 słów. Całość materiału zawiera 744 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się