Poniedziałek, 17 grudnia 2018
Od wielu tygodni na portalu społecznościowym Facebook szaleje łańcuszek „Siedem książek, siedem dni”. Na czym polega? Każdy zaproszony do zabawy przez siedem dni publikuje codziennie jedną okładkę książki, która miała znaczenie w jego życiu. Publikując, oznacza tego, kto zaprosił go do zabawy. Obserwowałam „zabawę” przez wiele dni, aż w końcu sama zostałam do niej zaproszona. Jakie tytuły podałam? Ba! Wbrew pozorom zabawa jest dość trudna. Dla kogoś, kto lubi czytać trzeba tu podać nie aż siedem książek, ale zaledwie siedem książek. Które wybrać? Na pierwszy ogień poszła rzecz jasna „Lalka” Bolesława Prusa, którą czytam średnio raz na 3-4 lata. Cóż… życie to śmiech  i płacz na przemian, i „Lalka” taka właśnie jest. Czytelnicy śmieją się ze studentów, a płaczą nad Wokulskim lub Rzeckim. Książka zawiera też wiele życiowych mądrości, z których większość wypowiada doktor Szuman. „– Czterdzieści pięć lat – to epoka ostatniej miłości, najgorszej – odpowiedział doktór. – Znawcy mówią, że pierwsza miłość jest najgorsza – szepnął Wokulski. – Nieprawda. Po pierwszej czeka cię sto innych, ale po setnej pierwszej – już nic”.   Drugą byli „Trzej muszkieterowie” Aleksandra Dumasa, którą to powieść pierwszy raz przeczytałam, mając lat 9, a ostatni raz – rok temu. Uważam ją za jedną z najważniejszych przeczytanych przeze mnie powieści, bo jest w niej wszystko: miłość, zdrada, przyjaźń, lojalność i honor. Zdanie: „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” sprawiło, że jak wielu innych czytelników wyidealizowałam sobie przyjaźń.     Trzecią były „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren. Książka, której bohaterowie żyją w czasach bez telefonów, telewizorów, a nawet chyba bez radia, bo nic o tym radiu …
Wyświetlono 25% materiału - 261 słów. Całość materiału zawiera 1045 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki