Wtorek, 5 maja 2020
Są u nas wspomnienia Władysława Gomułki, które długo otaczała legenda. Od dawna już dostępne. Z tekstami Rosjan mamy znacznie gorzej. Oni długo ukrywają rodzime niezafałszowane zapisy, jeśli są na ich temat. Ba! Nawet kompletnie zdewaluowane powiedzenie: „nic tak nie plami honoru kobiety jak atrament” odzyskałoby blask, gdyby zamiast rzeczownika „kobieta” podstawić nazwę „Związek Radziecki”… Dawno przymierzam się do lektury nieprzełożonych wciąż na polski notacji Lejba Feldbina. Znany jest znacznie lepiej jako Aleksander Orłow, główny rezydent NKWD podczas hiszpańskiej wojny domowej, skąd – wiedząc, po co odwołują go towarzysze z Moskwy – prysnął, by osiąść w Stanach wraz z żoną i córką. Przy okazji defraudując z kasy resortu 68 tysięcy dolarów (dziś byłoby to pewnie trzykrotnie więcej). Na łamach słynnego wtedy tygodnika „Life” opublikował cykl reportaży, wydanych następnie po angielsku jako „The Secret History of Stalin’s Crimes” (pol. „Tajna historia zbrodni Stalina”). Tom istnieje w różnych językach. Jakby rzec... Szambiarz Orłow wrzucił granat w radzieckie szambo. W Polsce identyczne znaczenie miał pamflet „Za kulisami partii i bezpieki” Józefa Światły (pierwotnie Izaak Fleischfarb). Jest coś zastanawiającego oraz wartego pogłębionej refleksji w spostrzeżeniu, że mnóstwo aktywistów żydowskiego pochodzenia najpierw tworzyło ów system (zwany komunistycznym), a później równie intensywnie starało się ów system dekonstruować. Nie, to nie antysemityzm, tylko punkt wyjścia do poważniejszych ustaleń. Ale dziś nie o tym. Dziś o innym tomie z podobnej kategorii, który pojawił się niedawno, jest bardzo gruby i niezwykle interesujący dla zainteresowanych dziejami najnowszymi. Młodzi czytelnicy zapewne nie mają pojęcia, kim był towarzysz Iwan Aleksandrowicz SIEROW, lecz takie staruchy jak …
Wyświetlono 25% materiału - 252 słów. Całość materiału zawiera 1009 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się