Wtorek, 2 listopada 2021
Władysław Skonecki to najbardziej charyzmatyczny polski tenisista wszech czasów. Dobrze, że wreszcie – w  stulecie Polskiego Związku Tenisowego – doczekał się biografii. Andrzej Fąfara z zegarmistrzowską precyzją zrekonstruował jego koleje życiowe, uwieczniając je błyskotliwym piórem w książce „Cicho, Władek gra”. Bohater fascynującej publikacji przyszedł na świat w 1920 roku w Tomsku, mieście średniej wielkości, położonym w połowie drogi między Moskwą a Władywostokiem. Nie wiadomo, kiedy i w jakich okolicznościach jego rodzice tam trafili. Najprostszym wytłumaczeniem byłaby zsyłka, ale krążyły też pogłoski, że ojciec przyszłego sportowca trafił do Tomska jako jeniec podczas I wojny światowej, będąc żołnierzem pruskim. Rodzina w 1922 roku – następstwo traktatu ryskiego – przyjechała do Łodzi. Syn zaczął grać w tenisa na poważnie, gdy miał 15 lat. Wcześniej, jak większość rówieśników, kopał piłkę. Próbował zresztą rozmaitych sportów, był wybitnie uzdolniony ruchowo, nadrabiał tym niedostatki wynikające z mikrej budowy. Gdy klub WiMa, finansowany przez Widzewską Manufakturę, zorganizował tak zwany pierwszy krok tenisowy, Władek oczywiście się zgłosił. Jak raz chwycił rakietę, już jej nie chciał wypuścić. Tak bardzo mu się ten sport spodobał. Klub WiMa pokrywał wszelkie wydatki młodego tenisisty. Wkrótce ten obowiązek przejęła Pogoń Katowice, gdzie osiemnastoletni Skonecki się przeniósł. W ramach transferu otrzymał elegancki garnitur i buty. Zapewne dostał też fikcyjny etat w koksowni sponsorującej katowicki klub. Przyszłość w tym momencie wyglądała nie najgorzej. Miał z czego żyć, mógł swobodnie rozwijać swój talent. Zazdrościł mu go Bohdan Tomaszewski, potem legendarny sprawozdawca sportowy Polskiego Radia, rok młodszy od Skoneckiego. Grali przeciwko sobie parokrotnie i pan …
Wyświetlono 25% materiału - 247 słów. Całość materiału zawiera 991 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się