Poniedziałek, 18 maja 2009
Cykl „Millennium” Stiega Larssona
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru247
Napisać wciągający kryminał o wiarygodnej fabule, dobrze osadzony w realiach społecznych i do tego stworzyć postaci, które będą odbiegać od klasycznych wzorców bohaterów powieści kryminalnych – oto recepta na bestseller. Tak literacki, jak filmowy. Przykładem jest cykl „Millennium” szwedzkiego dziennikarza Stiega Larssona, członka lewackiego ugrupowania komunistycznego, współpracownika brytyjskiego antyfaszystowskiego pisma „Searchlight” i założyciela magazynu „Expo”. Świat dosłownie oszalał na jego punkcie, choć niestety jemu samemu nie dane było nacieszyć się sukcesem, sławą i nagrodami – zmarł w 2004 roku na atak serca, wcześniej oddając do wydawnictwa trzy obszerne maszynopisy. Premier swych książek już nie doczekał. A sukces, jaki odniosły, jest zaskakujący. Powieści te są wyjątkowym zjawiskiem nie tylko w Skandynawii, bo trafiają na czołówki list bestsellerów w całej Europie. Sprzedano dotychczas 12 mln egz., w tym 3 mln egz. w Szwecji, blisko 3 mln we Francji, w Niemczech 1,5 mln, we Włoszech niemal 1,3 mln, 461 tys. w Wielkiej Brytanii, 678 tys. w Hiszpanii, 200 tys. w Stanach Zjednoczonych. Łącznie prawa do tłumaczenia serii trafiły do 34 krajów. A jakim powodzeniem cieszy się trylogia wśród polskich czytelników? Pierwszy tom – „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” – ukazał się 3 listopada 2008 roku nakładem wydawnictwa Jacek Santorski & Co. Pierwszy nakład wyniósł 10 tys. egz. Po dwóch tygodniach dodrukowano 5000 egz. W tym roku na rynek trafiło kolejne 15 …
Wyświetlono 25% materiału - 217 słów. Całość materiału zawiera 868 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się