środa, 28 sierpnia 2019
Rozmowa z Rafałem Dajborem
– Epizody były solą komedii Stanisława Barei? – Oczywiście! W ogóle są solą dobrego filmu czy serialu, a bywa, że gdy sam obraz oraz wykonawcy (nie lubię słowa „odtwórcy”) głównych ról pozostawiają wiele do życzenia – to właśnie one stają się największym walorem. U Stanisława Barei dochodził jeszcze dodatkowy czynnik – fabuły jego komedii były jawnie pretekstowe. Nić fabularna służyła temu, by obudować ją dziesiątkami sytuacji, w których absurd peerelowskiej codzienności dawał się odczuć w całej swojej mocy. Przy takiej konstrukcji scenariusza wykonawcy ról epizodycznych zyskiwali wielkie pole do popisu! Proszę zwrócić uwagę, że mamy wiele kultowych filmów, z których pochodzą kultowe cytaty. Trylogia o Kargulu i Pawlaku, „Rejs”, seriale Jerzego Gruzy, komedie Juliusza Machulskiego, „Piłkarski poker”, „Psy”, filmy Marka Koterskiego i Olafa Lubaszenki… Ale wszędzie te najsłynniejsze kwestie przypadały aktorom grającym role główne, a nawet jeśli np. w „Kingsajzie” słynne słowa „Nie kop pana, bo się spocisz” wypowiadała wykonawczyni epizodu, to była nią Beata Tyszkiewicz, celowo obsadzona w epizodzie jako „guest star”. Bareja jest pod tym względem wyjątkowy. W jego filmach gros słynnych cytatów wypowiadają ci naprawdę o wiele mniej znani aktorzy. – Aby „odkurzyć” bohaterów książki, musiał się pan przeistoczyć w archiwistę i detektywa? – Jestem nim z natury, więc nie tyle się przeistoczyłem, co po prostu uruchomiłem właściwe mi cechy charakteru. Zebranie wiadomości do książki wymagało wielu rozmów, spotkań, odwiedzin w czytelni Instytutu Teatralnego (wspaniałej instytucji, której zasoby archiwalne są naprawdę niezastąpione), kwerendy książek, gazet, czasopism i internetu. Ponieważ bohaterowie książki byli aktorami drugiego planu, nierzadko …
Wyświetlono 25% materiału - 249 słów. Całość materiału zawiera 999 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się