Wtorek, 14 lutego 2023
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 587 (3/2023)
Sądownictwo polubowne (inaczej arbitrażowe) zyskuje coraz większe zainteresowanie wśród przedsiębiorców, w tym w środowisku szeroko rozumianej poligrafii i książki. Niepokój budzi jednak brak wiedzy na temat skutków wyroków wydanych przez takie sądy, sposobów przymusowego egzekwowania wyroków sądu polubownego i przewidzianej prawem możliwości uchylenia wyroku. Wątpliwości te należy całkowicie rozwiać. Wyrok sądu arbitrażowego ma taką samą moc prawną jak wyrok sądu powszechnego. Po nadaniu takiemu wyrokowi klauzuli wykonalności korzysta on z ochrony przewidzianej dla wyroków sądów powszechnych i może być tak samo egzekwowany. Podobnie jak wyrokowi sądu powszechnego nadaje się klauzulę wykonalności, aby mógł zostać skierowany do komornika, tak samo wyrokowi sądu arbitrażowego sąd nadaje wykonalność celem umożliwienia wszczęcia postępowania egzekucyjnego u komornika. Wskazane powyżej procedury są tożsame i w efekcie mają dokładnie ten sam skutek i cel – w sytuacji, gdy dłużnik nie zamierza dobrowolnie spełnić świadczenia, zmierzają do przymusowego wyegzekwowania prawa. Komornik prowadzi postępowanie, wykonując wydane orzeczenia sądowe w sprawach pieniężnych i niepieniężnych bez względu na to, czy wyrok został wydany przez sąd polubowny, czy arbitrażowy. Procedury prowadzenia postępowania przez komornika są w obu przypadkach tożsame. Komornik działa na podstawie i zgodnie z wnioskiem wierzyciela i podejmuje czynności w nim wskazane np. zajmuje rachunki bankowe, prowadzi egzekucje z instrumentów finansowych, zajmuje akcje/udziały w spółkach należących do dłużników, weryfikuje posiadanie przez dłużników ruchomości i nieruchomości oraz dokonuje ich zajęcia. Wyroki sądu polubownego mogą być egzekwowane przez komorników sądowych i służyć jako podstawa do rozliczeń finansowych i podatkowych. Wyrok sądu polubownego korzysta z powagi rzeczy osądzonej, co oznacza, że jeżeli spór prowadzony przed sądem arbitrażowym został rozstrzygnięty, to w tej samej sprawie żadna …
Wyświetlono 25% materiału - 262 słów. Całość materiału zawiera 1051 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się