Niedziela, 2 maja 2021
Tak można określić drogę zawodową Erwina Axera (1917-2012). Jednego z najwybitniejszych w Polsce inscenizatorów teatralnych drugiej połowy ubiegłego stulecia. Stanie się bohaterem przygotowywanej książki dotyczącej luminarzy naszej nauki i kultury, którzy za młodu rokowali sportowe nadzieje. Pierwszą rakietę tenisową Axer otrzymał w wieku lat siedmiu. Był to drewniany „Slezenger”. Kupiła mu go – wraz z piłkami Dunlopa – mama. Kto wie, czy nie w sklepie pod szyldem „Scott i Pawłowski”. Tenis był wtedy zupełnie innym sportem niż dziś. O sukcesie bardziej decydowała finezja, technika, pomysłowość i rotacja. Siła, kondycja oraz szybkość odgrywały mniejszą rolę. Nazywano go „białym sportem” nie tylko z uwagi na obowiązujący graczy kolor strojów, ale także dlatego, że była to dyscyplina uprawiana wyłącznie przez ludzi o białej karnacji. Azjatów, Arabów, Indian czy Murzynów na kortach wtedy nie widywano. Przyszły reżyser tenisowe abecadło poznawał na obiektach lwowskiego Klubu Tenisowego, po których nie ma śladu, a poszczególne uderzenia doprowadzał do perfekcji na rozmaitych ścianach. Podczas pobytu u dziadków – pod Wiedniem – miał nawet trenera – Amerykanina, ale tę konkurencję zawsze traktował amatorsko. W przeciwieństwie do narciarstwa. Biegał na deskach wyłącznie dla przyjemności, natomiast jako „alpejczyk” – w kategorii młodzieżowej – zanotował nawet sukces. Pieczołowicie przechowywał …
Wyświetlono 25% materiału - 197 słów. Całość materiału zawiera 791 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się