Czwartek, 1 grudnia 2011
Ranking małych bibliotek
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru315
Mamy od dawna ranking wydawców, tworzymy rankingi firm dystrybucyjnych i poligraficznych, a teraz po raz pierwszy otrzymaliśmy ranking polskich bibliotek. 23 listopada „Rzeczpospolita” opublikowała Ranking Bibliotek przygotowany przez redakcję we współpracy z Instytutem Książki. Celem zestawienia jest – jak zapowiedziano – rozpropagowanie najlepszych praktyk w prowadzeniu tego typu instytucji kulturalnych. Dla ścisłości dodajmy, że omawiane zestawienie dotyczy placówek działających w gminach wiejskich i wiejsko-miejskich o zaludnieniu poniżej 15 tys. mieszkańców. „To właśnie w tych miejscowościach biblioteka jest nie tylko wypożyczalnią książek, ale także, a może przede wszystkim, oknem na świat, często jedynym promotorem kultury i wiedzy” – czytamy w omówieniu rankingu. Przygotowując ranking redakcja „Rzeczpospolitej” rozesłała ponad 2300 ankiet. Uzyskano ponad 600 odpowiedzi. Metodę przyznawania punktów opracowała kapituła rankingu, w skład której oprócz dyrektora Grzegorza Gaudena wchodzili: Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Andrzej Tys, przewodniczący Konferencji Dyrektorów Wojewódzkich Bibliotek Publicznych oraz Anna Cieślak-Wróblewska i Paweł Jabłoński z „Rzeczpospolitej”. Przyjęta metoda oceny bibliotek premiuje działania na rzecz jakości i komfortu obsługi czytelników, poziom czytelnictwa, liczbę kupowanych nowości i wydatki samorządu na utrzymanie placówki. Zwycięzcą rankingu została biblioteka w Czechowicach-Dziedzicach (woj. śląskie). Na podium znalazły się też placówki w Siewierzu (woj. śląskie) oraz w Człuchowie (woj. pomorskie). W ocenie zamieszczonej w „Rzeczpospolitej” czytamy, że „mimo ogólnej mizerii finansowej i spadku czytelnictwa biblioteki …
Wyświetlono 25% materiału - 216 słów. Całość materiału zawiera 864 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się