Czwartek, 30 sierpnia 2018
Wśród zajęć typowych dla filologów wyliczyłbym przede wszystkim działania detektywistyczne. Prowadzone w ramach zawodowych kompetencji. My nie szukamy realnych trupów, ale jednak prowadzimy wnikliwe śledztwa. Tyle że w sprawach dotyczących wszelkiego rodzaju publikacji, także ich podglebia. Tekstowego oraz autorskiego. Nasze trupy mieszkają w szafach. Bibliotecznych. To zresztą wynika z samej istoty filologii (czyli miłości słowa). Od samego początku. A początki nowożytnej filologii wiążą się bezpośrednio ze zgodą wczesnorenesansowego Kościoła, by uczeni w piśmie spróbowali udostępnić profanom tekst Biblii, przekładając go na języki narodowe. I poooszło…! Zgoda na zmianę czegokolwiek zawsze ma nieoczekiwane z początku konsekwencje. Potem zajęto się ustalaniem normatywnych reguł owych języków narodowych (szczególnie duże znaczenie miały tu poczynania florenckiej Akademii della Crusca działającej od 1582 roku pod przywództwem Antona Grazziniego). Wreszcie, w następnych wiekach, pełna słów serio gęba filologii i skupione oblicza filologów wychynęły na powierzchnię dziejów, tam były zaś postrzegane jako świadectwo wielkiej powagi i mocy wynikłej z efektu pracowitych żywotów ludzi uczonych w piśmie, swoistych ideologów słowa. W XXI wieku podważono i zakwestionowano mnóstwo reguł i kategorii pojęciowych, na jakich został uformowany gmach dotychczasowej wiedzy. Na terenie nauk humanistycznych dziś bowiem hula postmodernizm, akcentujący płynność wszelkich idei. Tu jednak ortodoksyjnym filologom przychodzi do pomocy koncept Ludwika Wittgensteina twierdzącego: nie badamy, czym jest rzeczywistość (bo licho wie, czym ona jest), a zajmujemy się spójnością wewnętrzną przekazu (w języku pojęciowym humanistyki: logiczną koherencją semioz; za bełkot pokornie przepraszam). Kto wśród filologów, także obecnych, lubi porządek, ten na postmodernizm …
Wyświetlono 25% materiału - 240 słów. Całość materiału zawiera 963 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się